"TAVUK" İLE İLGİLİ SORULAR BİZDEN, CEVAPLAR "BANVİT" TEN

4 Yorum


            Ne zamandır bu yazıyı yazacağım diyorum, bir türlü fırsatını bulup yazamadım. Doğum günü, çekiliş telaşı derken ancak sıra geldi. Haziran ayında katıldığım bir toplantıdan sizlere aktarmak istediğim önemli bir konunun yazısını paylaşmak istiyorum bugün. Banvit A.Ş Kurumal Gelişim ve İletişim Direktörü İlgi Görener'in konuşmasını dinledik. Tavuklar hakkında çıkan söylentilerin asılsız olduklarından ve gerçeklerden bahsetti bizlere. Bu iddialara cevaben Banvitin talebi üzerine Bandırma Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından görevlendirilen bilirkişilerin kontrolü altında yapılan çalışma ve analizlerden elde edilen veriler, bilimsel bulgular ışığında değerlendirilmiş ve asılsız iddialarla ilgili bazı sonuçlara varılmış. İlgi Hanım bu çalışmanın sonuçlarını bizlerle paylaştı. İşte sonuçlar:
- Etlik piliçlerin söylenildiği gibi 45. günde kendiliklerinden ölmedikleri, daha uzun yaşayabildikleri tespit edilmiş. Etlik piliçler kümes içinde belli bir hareket alanı içinde serbestçe hareket edebiliyormuş. Dışarıya çıkmalarına izin verilmemesinin sebebi, yediklerini kontrol etme amaçlıymış. Kümes içinde hijyenik koşullar içinde büyüyen tavuklarda yapılan araştırmalarda tümöre de rastlanmamış. Yine iddia edildiği gibi tavukların kemikleri elle tutulur tutulmaz kırılacak kadar dayanıksız değilmiş.
Bu bilimsel çalışmaya ait raporlara banvit.com sitesinden erişilebiliyor.  
Dinleyici sorularına da bolca yer verilen toplantıda, herkesin hemen hemen ortak endişesi tavuklara antibiyotik ve hormon verilmesi ile ilgiliydi. İlgi Hanım bizleri bu konuda şöyle aydınlattı: Yetiştirdikleri tavukların 12 laboratuvarda araştırıldığını, veteriner tarafından sürekli denetlendiğini söyledi. Antibiyotik ise yalnızca tavuklar hastalanınca verilip bu süreç içerisinde asla kesime gönderilmediklerini de sözlerine ekledi. Büyütme amaçlı hormon ve antibiyotik kullanımının ülkede yasak olduğunu belirtti. 
Organik tavukla, Banvit tavukları arsında ne fark vardı? Organik tavuk neydi?
Organik tavuk 70-80 günde kesilirken, Banvit tavukları 40-45 günde kesiliyormuş. Yetiştirilen tavuklar özel olarak seçilin cins civcivler olduğundan daha hızlı büyümeleri neticesinde kartlaşmadan kesilmekteymiş. Organik tavuklar daha geç kesildiğinden yağ oranı artacağından pişmesi de o yüzden uzun sürüyor, tadı ise daha yağlı olduğundan farklı geliyormuş. 
Tavuk yemleri konusuna da değinildi. Banvit yemleri %70 mısır(GDO suz. Ülkede GDO lu mısır üretilmiyormuş.), %20 soya ve %10 çeşitli proteinlerden oluşuyor.  Yani tavuk yemlerinin sadece %20 sinin GDO olduğunu , tavuğun da bunu vücudundan attığı düşünülürse, ortada aslında sorun da yok demektir. Kaldı ki dünyada GDO suz soya üretilmediğinden, organik tavuk için de aynı şeyleri söylemek gerekir.  
Bu arada verilen sonuçlar ve yapılan testlere güvenmiyorsanız" İstediğiniz ürünü alıp kendiniz test yaptırabilirsiniz", diyecek kadar da kendilerinden eminler.
Toplantıda Banvit fabrikasından görüntüler de izledik. Tavukların istedikleri gibi dolaşacak kadar geniş alanları olduğunu gördük. 

Son olarak Banvit ürünleri artık internet üzerinden de satışa sunulduğunu öğrendik. Ürünleri seçiyorsunuz ve kapınıza kadar geliyor. Üstelik ürün çeşitleri de hayli zengin.

Eylül ayında anneler toplanıp bir de yerinde görelim diyerek Banvit fabrikasına gideceğiz. Daha detaylı bilgiyle dönüp, sizleri aydınlatmaya devam edeceğimizden kuşkunuz olmasın.Merak ettiğiniz pek çok bilgiye ve bilim insanlarının yazılarına buradan  da ulaşabilirsiniz. 

Sevgiler....

4 yorum

Süper olmus bu! Tabi acaba söylenenler dogrumu diye gidip görmekte faydali olur,zaten Banvit eski ve güvenilir bir marka bildigim kadariyla...

Serpilcim biz sorular sordukça pek çok şeyi gerçekte bilmediğimizi fark ettik. Benim kafamdaki pek çok soru işaretleri gitti diyebilirim. Evet Banvit iyi bir marka bence de.

Evet canım, bu toplantıdan sonra ben de öyle kanaat getirdim.

Yorum için açıklama