Sanatsal Eşleştirme

2 Yorum
           Eşleştirme oyununu severek oynayan kızıma yeni bir kart destesi sundum. Görsel ve sanatsal gelişimi için faydalı bir etkinlik oldu. Geçenlerde ablam, ünlü ressamların eserlerinin kartlarını vermişti bana. Monet, Van Gogh, Degas ve Da Vinci ve daha pek çoğu.
            Önce kartları dizip resimleri tanıttım. Bir kaç tanesinin adını ezberledi. Mesela Mona Lisa hangisi diyince gösteriyor. Demek ki sanattan anlıyor kızım :)
Bazılarını uzun uzun inceliyor.
Çoğunun da adını öğrenmiş.
 
54 adet kart vardı. Fazla olduğunu biliyorum ama hepsini yaydım. Birlikte yavaş yavaş eşleştirdik. Ben bir kart seçiyorum. Karttaki ressamın ve eserinin adını söylüyorum. Eşinin nerede olduğunu soruyorum. Bazen o da isimleri tekrar ediyor. Sonra da eşini bulup bana veriyor. Bu şekilde uzun uzun oynadık.
Eğer isterseniz çıktısını alabileceğiniz adresleri araştırdım. İster ressamları, ister eserlerini tanıtın, eşleştirin. Linklerini aşağıda bulacaksınız. Çıktıları aldıktan sonra kartları pvc ile kaplarsanız daha dayanıklı olur. Onun da nasıl yapılacağını öğrendim. Kırtasiyeden A4 boyutunda pvc satın alıyorsunuz. Arasına kartları koyup üstüne ütü basıyorsunuz. Oluyormuş. Ben yapmadım ama sevgili Nihal'in blogunda yapılışı var. İsterseniz oradan da bakabilirsiniz. 

Bütün çocuklar doğal olarak yaratıcıdır. Hepsi değişik yeteneklerine bakmaksızın sanattan tat alma güdüsüne sahiptir. Anne babanın görevi çocuğa duygularını tam olarak kullanma fırsatı vermektir. Başlamak için hiçbir zaman çok erken ya da çok geç değildir. Bebeğinin yatağın’ rüzgarda kıpırdayan yaprakları görecek şekilde yerleştiren anne, çocuğunu gözlerini kullanmaya teşvik etmiş olur. Çocuğuna bir yaprak uzatan baba onu bakmaya, dokunmaya, koklamaya, yaprağı incelemeye, ayrıntılarını görmeye teşvik eder.
Çocuklarını bakmaya, dinlemeye, dokunmaya, koklamaya devamlı olarak teşvik eden anne babalar mümkün olan en olumlu yoldan, çocuğun iç deneyim dünyası ile dış anlatım dünyası arasında köprü kurmasına yardımcı olur. Böylece, sanatın asla zayıf bir kopya değil, zengin bir yansıma olduğunu anlamasına yardımcı olur.                                                                                                                                                                                                        ( İlkkitaplarım.com sitesinden alıntıdır )
Kartları bastırmak için linklere işte  buralardan  ulaşabilirsiniz.


2 yorum

Yorum için açıklama