Doğum Gününe Nasıl Hazırlandım?

7 Yorum
            Geçtiğimiz Pazar günü İpek'in 2. yaş gününü kutladık. Hatta fotoğraflarla birlikte doğum gününü anlattığım yazımı buradan okuyabilirsiniz. Bugünkü yazımda ise yaptığım tüm hazırlıkları anlatmak, öğrendiklerimi de paylaşmak istedim. Süslemelerden başlayacak olursak;
Peçeteler:
peçeteden çiçekler
 Peçeteden çiçek yapmayı buradan gördüm ve yaptım. Çok da zevkle yapılıyor. Yaptığım çiçekleri bir fanusun ve tepsilerin içine koyarak masa süsü yaptım. Ayrıca kurdeleyle bağlayarak mekan süslemesinde de kullandım.
Güller:
keçeden gül yapımı
Keçeden gülleri yapmak için yararlandığım site burası. Kalın keçe de kullanabilirsiniz, ince de. Bence inceler daha kolay şekil alıyor. Yukarıdaki resimdeki gül kalın keçeden yapılmış ama bunu cup cake için değil, masa süsü için kullandım.

Çıktılar için: Benim istediğim tema yani çiçek kız ve çiçekler çok fazla rastlanan bir tema değilmiş. Onu anladım. Çünkü çıktıları bulması hiç kolay olmadı. Sonunda bir şeyler derleyip toparladım. İşte burası Cup cake toppers ları cup cake lere koymadım. Kurabiyelere, pastalara koydum. Ayrıca süslediğim bir kavanozun içine, hediyelik kurabiyelerin yanına da yerleştirdim.

cup cake süsleme
Peçeteler ve Miniklerin su şişeleri için peçete halkalarını kullandım.

su şişesi süsleme
Teşekkür notlarını minik konuklarımızın hediyelerine iliştirdim.
papatya kolye
Davetiyelerin alt tarafını kesip üstteki kart gibi olan kısmı, İpek'in arkadaşlarının adını yazmak için kullandım. Çocuklara özel masa hazırlarken hepsinin ismi orada olsun istedim.

Kurabiyeler: Kurabiyeleri süslemek için beyaz ve sarı şeker hamuru kullandım. Papatya kalıpları da almıştım. Minik sarı, beyaz papatyalarla süsledim. Hediye edeceklerimi minik poşetlerle kurdele ile bağladım. Çok şık durdu.


Papatyaların yapımı: Keçeden o kadar çok şey yapılabiliyor ki papatyaları yapmak için aklıma ilk olarak keçe kullanmak fikri geldi tabii ki. Yapılışını da buradan buldum. Kesme kısmı el becerisi gerektiriyor azıcık. Yapraklarını şekilli kesmek önemli. Ben bunun için eşimden yardım aldım. Kendilerinin el becerisi çoktur :)


Papatyaları hem hediye kolye ve kravat yapımında, hem de kenar süslemelerinde kullandım. 
Kolye: Kestiğimiz papatyaların yapraklarının birinden mum ip geçirdik. Ucunu da bağladık. Bu kadar.
Kravat: Keçeyi kravat şeklinde kestikten sonra papatyaları silikon tabancayla yapıştırdık. 
keçeden kravat
Her iki ucundan da ince bir lastikle bağladık. Ortaya bu şirin kravatlar çıktı :))


Doğum günü pastası : En çok endişelendiğim konuydu. Daha önce hiç şeker hamuruyla pasta yapmamıştım. Şeker hamurunu hiç kullanmamıştım. Kendisiyle ilgili ilk bilgiye kızımın diş buğdayı hazırlıkları sırasında sahip olmuştum. Ancak cesaret edememiş,pastayı sipariş vermiştim. Geçen yıl yaptığımız 1. yıl doğum günü kutlamasında belirlediğim tema olan deniz kızı ve deniz altı ise oldukça kapsamlı bir süsleme gerektirecek, altından kalkamayacağım bir şey olacaktı. Onu da siparişle yine çok memnun kaldığım Özsüt pastanesinden verdim. Bu sene ise bir farklılık yapmak istemiştim. Madem ki her şey benim el emeğim olacaktı, buna pasta da dahil olmalıydı. Deli cesareti olarak gördüm başta. Ancak işin içine girince çok da korkulacak bir şey olmadığını gördüm. Öncelikle o harika kalıpları görünce ( papatyalar, güller, yapraklar ve daha neler neler ) 'işin süsleme kısmı çok kolaymış' dedim. En önemlisi bence pastayı kaplayacağınız hamurdu. Onun düzgünlüğü önemliydi. Hamur düzgün açılıp yerleştirilmeliydi. Hamuru elime alana kadar korkmuş, ancak hamur oklava ve ben birleşince  benim için çocuk oyuncağı olduğunu hatırlamıştım. Övünmek gibi olmasın çok güzel baklava açarım da :))) O zaman hamur da benden korksundu :)) En büyük hatam ise çok daha zevk alarak yavaş yavaş keyifle yapabileceğim süsleme kısmını son dakikaya bırakmam oldu. Pastanın kekini 1 gün önceden hazırladım, pişirdim. Tarifine gelince; kekinin( pandispanyasının ) tarifini buradan aldım. Piştikten sonra bana çok ince geldi, o yüzden aynından bir tane daha yapıp ikisini üstüste koydum. Kreması ise süperdi. Bence pastanın tadı için en önemli kısmı kreması. O güzel olursa pastanın tadı da güzel olur. Onun tarifini de ablamdan aldım. Şöyle: 2 adet Dr.Oetker pasta kreması alıp tarife göre yapıyorsunuz. Ayrı bir yerde 2 paket nestle bitter çikolatayı benmari usulü eritip kremanın içine katıyorsunuz. İnanılmaz lezzet hazır. Sonra da bu kremayı iki katın ortasına ve üzerine bolca yayıyorsunuz. Ben katların arasına parça çikolata da serpiştirdim.

Kek tamamdı.
 Ertesi gün de süslemeyi yapmam lazım. Ama bir hesap hatası yapıp süslemeyi doğum gününe denk getirmişim. Günün telaşı içinde bana yapmak için kalan zaman sadece yarım saatti. Tekrar ediyorum 30 dakika. Ablamın ve eşimin tüm ısrarlarına rağmen("Şeker hamuruyla kaplama, böyle kremayla da güzel görünüyor, üzerine gülleri koy, yeter" dediler) bir boğa burcu mensubu olmanın  inadıyla kararım karar şeklindeydim. Alelacele masanın üzerine unu serptim. Hamuru elime aldım ve açmaya başladım. Kolayca şekil alıyordu. Pastanın üzerine de yerleştirebilirim inşallah diye dua ediyordum. İşlem başarıyla tamamlandı. Geriye üzerine konduracağım süsler kalmıştı. Papatya kalıplarıyla yaptığım süslerle pastayı bezedim. Bir kaç da yaprak kondurdum. Oh be alnımın akıyla sıyrılmıştım bundan da. Baktıkça nasıl mutlu oldum ama anlatamam. Ha bu arada masanın ve evin halini hiç sormayın. Yerler un, eşyalar ortalığa saçılmış bir vaziyette evi bırakıp çıktım. Pastanın tadı da enfesti. Bunu şuradan da anlayabiliriz, günün sonunda 2-3 dilim kalmıştı. Ve tabaklarda da bırakılmamıştı :)))))
şeker hamuruyla pasta

Kapı süsü: Girişteki ağacın dalına yerleştirdiğim süs, doğduğunda İpek'in odasının kapısını süslüyordu. Ortasında bir bebek vardı. Onu çıkardım. Bir kartona da İpek 2 yaşında yazıp ortasına yerleştirdim. Hoşgeldiniz afişi gibi oldu.


Kenar süsleri: Papatyaları bir kurdeleye silikon tabancayla yapıştırdım. 3-4 papatya ince pembe bir kurdelede çok hoş oldu. Direklerin üzerine bantladık.
Fotoğraf süsleri: Çıktıları buradan aldım. Sonra da tek tek kesip arkalarına kalın kartonlar yapıştırdım. Yanlarına da çöp şiş çubuklarını silikonla yapıştırdık. İşte tamam.


Çiçekli balonları, hatıra çerçevesini, tüm pasta malzemelerini, cup cake servis kartonunu Eminönü'nden aldım. Çiçekli kağıt tabak, bardak, çatal ve pipetleri, kırmızı masa örtüsünü  real marketten aldım. Kızımla benim başımızdaki çiçekli taçlar ise yine doğum zamanından kalma, ablamdan hediyedir. Harika bir aksesuar oldu bana. İpek'imin ucunda yapraklar olan tül eteği teyzesinden hediye. Üstündeki papatyalı tişört ise H&M den. Algıda seçicilik böyle bir şey. Mağazaya girer girmez bana öyle bir göz kırptı ki tişört, hiç dolaşma işte buradayım diyordu sanki. Çiçekli ayakkabılar anneanneden hediyeydi.

Tüm detaylarıyla 2. yaş günü kutlama hazırlık ve sunumlarımı anlatmaya çalıştım. Böyle bir hazırlık yapmak isterseniz işinizi kolaylaştırmak istedim. Umarım işe yarar. Bize de güzel bir anı olarak kalır adım adım hazırlığım.

Güzel anlar ve anılarla hoşçakalın...

7 yorum

Merhaba, su şişeleri hemen her markette satılan çocuklar için olan mini boylardan. Üzerlerine etiketlerini ben yapıştırdım.

Yorum için açıklama