Çocuğunuzun Yaşam Koçu Olun

2 Yorum
             Konular birikti. Geriden başlayarak ilerleyeyim.
             Cumartesi sabahı Happy Nest'teydim. Ayın seminerini vermek üzere Sağlıklı Yaşam Koçu Fırat Çakır'ı davet etmişler. "Çocuğunuzun Yaşam Koçu Olun! Eğitim Evde Başlar Evde Biter" semineriyle mutlu ve sağlıklı çocuk yetiştirmek adına çocuklarımızla doğru ve etkili iletişimi nasıl kurabileceğimizi bizlere aktardı. Ebeveynin çocuğun temsil sistemini, motivasyon stratejisini, kimlik rengini, sevip sevmediği özelliklerini, uyku ve beslenme sistemi gibi birçok özelliğini bilmesi neden önemli? Kuşak çatışması neden yaşanır? Çocuğunuzu ne kadar tanıyorsunuz? Fırat Çakır'ın  bu soruların cevaplarını ve kişisel tecrübelerini  aktardığı seminerde dinleyici sorularına da yer verildi.  En çok soru soran kişilerden biri olarak aldığım cevaplar ve edindiğim fikirler, bana, yaptıklarım, uygulamaya çalıştıklarım ve yöntemlerimle doğru yolda olduğumu gösterdi. Kafamda netleşmemiş bazı konulara farklı bakış açılarıyla ışık tuttu. Bilmediğim yeni kavramları tanıştırdı. Ben katıldığıma çok memnun oldum. Happy Nest'e tekrar teşekkürlerimi sunar, seminerin detaylarına geçmek isterim.

          Öncelikle Fırat Çakır'ı tanıyacak olursak, kendisi aynı zamanda profesyonel sporcu, TV programcısı, yazar ve eğitmen olarak başarılı bir kariyere sahip.
          Kendi tecrübelerinden yola çıkarak çocuklarla olan iletişimimizde nasıl düşündüğümüz ve davrandığımız ile ilgili konuştu. Çocukların, inanç, kaygı, korku gibi kavramları bizden aldığını, eğitimin evde, hatta anne rahminde başlayıp, evde devam ettiğini söyledi. "Çocuk ne anlar?", "çocuk duymaz , bilmez" gibi söylemlerin olduğunu ancak aslında bütün temellerin çocuklukta atıldığından bahsetti. Bunu şöyle örneklendirdi: Çocuk, herhangi bir durum karşısında bilinçli ya da bilinçsiz tepkiler vermeye başlıyor. İstem dışı bazı tepkiler gösteriyor ve nedenini bilmiyor. Bunun sebebi ise çocukların her şeyi görmesi, algılaması neticesinde yüklenmiş olduğu bazı olumsuz etkiler sebebiyle bu şekilde davranıyor olması. Çocuğun, iyi bir ruh haline sahip olmasını sağlayacak kişiler biziz. Bu yüzden öncelikle kendimize sormamız gereken soru "İletişimin ne olduğunu biliyor muyuz?" olmalıdır.
        Bu konuyla ilgili ise Fırat Çakır şöyle konuştu: "Çocuğumuzla arada kuşak farkı olduğu bir gerçektir. Bazen karşımıza alıp konuşmak yetmez. 'Karşıma aldım konuştum' demek, aslında onunla karşı karşıya gelmeyi temsil eder. Halbuki yanımıza alıp konuşur, aynı yerden bakmaya çalışırsak, üzerinde baskı hissetmeyecektir. Güler yüzle yaklaşan birine kimse somurtarak karşılık veremez. Çocuklarımızla iletişimi nasıl kuracağız. Belki de doğru iletişimi kuramıyoruz"
          Doğru iletişim kurmak için çocuğumuzu iyi tanımamız, çocuğun neyle motive olduğunu saptamamız gerektiğinden bahsetti. İki şekilde motive olabilirlermiş. Hazza yaklaşmak ya da acıdan uzaklaşmak. Acıdan uzaklaşmanın korkuyla eşleştirildiğini ve çocuğun hayatı boyunca acıdan kaçmaya çalışarak motive olacağını ve bu yüzden hazza yaklaşan motivasyona döndürülmesi gerektiğini vurguladı. Bu da yapmasını istemediğimiz şeyi çocuk eğer bizden korktuğu için yapmıyorsa bu onu acıdan uzaklaştıran motivasyona yöneltir. Ancak, neden yanlış olduğunu anlatır, kendisini anladığımızı gösterir, onun da fikrini alarak çözüm bulmaya eğilirsek o zaman hazza dayalı motivasyona yöneltmiş oluruz.
          Son olarak uyku sırasında neler olduğu hakkında konuştu. Bu konu da oldukça ilginçti. Beynimizdeki hipotalamus, ilk evrede mide sorunlarını tedavi ediyor. Bu yüzden yatmadan önce herhangi bir şey yenmesi önerilmiyor.  İkinci evrede ısı sistemi devreye giriyor. ( Çocukların vücut ısısı bizden 5 derece fazladır. 2 yaşa kadar bu böyle devam eder. 3-4 yaşına gelince düşüyor ve 7-8 yaşlarında eşit seviyeye geliyor.) Çocuğu 'Aman üşümesin' diye kat kat giydirir bunaltırsak yani ısı dengesinin kurulmasını zorlaştırırsak, çocuklar kaliteli uyku uyuyamıyorlar Üçüncü işlem kaslardaki deformasyonların tedavi edilmesi. Büyüme hormonu, yağ yakım hücreleri çalışıyor. Bu evreye kolay gelinmesi için ilk iki evrede sorun yaratacak etmenlerden kurtulmak gerekiyor. Dördüncü işlemde ise psikolojik sorunlar tedavi ediliyor. Uyuduğumuzda doğal psikoloğumuz devreye giriyor. Hormonal dengeler tedavi ediliyor. Kaliteli uyku, en sonunda bütün hormonal dengeyi sağlıyor. Uyku kaliteli uyunmayınca ağrılar yaşanıyor. Enerji düşük olabiliyor. Çözüme ulaşmak için sorun tespit edilmeli. Çocuklarımız da kaliteli uyku uyuyamayınca gün içinde huysuzluklar baş gösteriyor, isteksizlik, iştahsızlık, hırçınlık gibi sonuçlar ortaya çıkabiliyor.
         Fırat Çakır, seminerin sonunda yayınlanan 5 kitabından bahsetti ve isteyenler için kitaplarını imzaladı. Kendisine ulaşmak isteyenler için web sitesinden iletişime geçebileceklerini belirtti.
         Ben semineri dinlerken, İpek neler yapmış. İyi ki de teyzeleriyle gitmişim. Yoksa beni bırakmayacaktı.
                                                       Arkadaşlarla oyun oynama.
Neyse ki oyalanacak çok şey var. 
Kitap okuma 


Bahçede ağaca tırmanma teşebbüsü 
Sık sık gelip beni kontrol etmeden de durmadı. 
Ayrılmadan önce yine üst kattaki kitabevini ziyaret etmeden duramadık tabii. Teyzesi İpek'e üç kitap aldı. İçinde şarkıların sözleri ve notaları var. Çok beğendik.
Çiçek kitap ilgisini çekti. 

Hareketli kitap harika ama birlikte okunmalı. Çünkü merak edip koparmaya yeltenebiliyor.
Ve sonunda dönüş yolunda pili biten kızım.

Hepimiz için güzel bir gün oldu.         

2 yorum

ne kadar huzurlu uyuyor maşallah. ayrıntıları ile anlattığın için tesekkürler

Rica ederim canım. Faydası olmuştur umarım.

Yorum için açıklama