Sesler ve Eşler

Yorum Ekle

          Seslerle ilgili çalışma için 2 yaş önerilir. Ancak her çocuk farklıdır. Dolayısıyla bazı etkinlikler daha önce veya çocuğun ilgi ve yeteneğine göre daha sonra denenebilir. Ben de İpek 22 aylıkken deneyelim dedim. Önce kavanozları folyolara sardım. (Etkinlik öncesi merak uyandırma)
         4 tane kavanoz hazırladım. 2 tanesinin içine misket, diğer ikisine ise makarna koydum. Kavanozları tek tek salladı. Seslerini dinledi. Ancak kabul ediyorum sesleri eşleştirme biraz zordu. Ben de en azından bir farkındalık yaratmak istemiştim zaten.
Sonra merakını yenemeyerek içindekileri görmek istedi. Tek tek açmaya başladı. 
Açtıkça daha çok ilgisini çekti. Misketi ilk kez görüyordu. 

Kavanozun içinden çıkarmak istedi ancak izin vermedim. Henüz sırası değil. Onlarla da bir etkinlik yapıp öyle tanıtmayı düşünüyorum. 
Seslere karşı çok duyarlı olduğundan denemek istediğim bir çalışmaydı. Gözlemlediğim kadarıyla ritm duygusu oldukça iyi. Müzikleri çok iyi kavrıyor. Örnek: Gün içerisinde İpek'e bir şey anlatacağım, yaptıracağım ya da birlikte bir oyun oynayacağımız zaman, melodik bir ifadeyle söylerim. Bazen sözler ve müzik uydururum.( Sonradan öğrendiğime göre ritm duygusu ve müzik kulağı gelişimi için önerilen şeylermiş bunlar zaten ) Sonradan ben hatırlamasam, müziğini o hatırlatıyor bana uydurduğum şarkının. İşte bu yüzden bakalım sesleri eşleştirebilir mi diyerek "işitsel etkinlikler" e giriş yaptım.
                Daha sonra tekrar denenecekler listesine eklendi.
               

Yorum için açıklama