Oyun Grubumuzla "Deniz Müzesi" Gezimiz

6 Yorum
              Deniz Müzesi. Seneler önce çocukken gitmiştim. Sanırım beni en çok etkileyen kayıkların içindeki mankenlerdi. Gerçek gibi gelmişlerdi. Bulunduğu yeri ise her zaman çok sevmişimdir. Yaklaşık 5 yıl süren inşaat çalışmaları ardından yeni binasında Deniz Müzesi 4 Ekim 2013'te hizmete girmiş. Çok daha modern, daha büyük olan bu binada ayrıca bir de çocuk odası yapmışlar.
              Biz de bu haftaki etkinliğimizi Deniz Müzesini gezmeye ayırdık. Arkadaşlarla müzenin kapısında buluştuk. Biletlerimizi alıp ( kişi başı 6 TL ) girişe doğru yöneldik.
Tam denizin karşısında oluşuyla, içeriye girdiğinizde sizi, kayıklar, duvardaki resimler ve denizin görkemli birleşimi karşılıyor.. 
Kayıklardaki mankenlere dikkatle bakıyor İpek. Belli ki onun da ilgisini çekti.
Bakın rehberimiz Nil'e, ne güzel anlatıyor.
Üst kattan görünüm

Bu altında durduğumuz kapı, kayıklara giriş kapısıymış. Öyle alelade bir şekilde kayığa bineyim yok yani. O da görkemli.
Miniklerimizi poz vermeleri için oturtmaya çalıştık 
Bu poz şahane oldu. Nasreddin kızım arkasını dönmüş :)))) 
Veee işte oyun odasına giriş.

Çok ilgi çekici ve şirin bir oda olmuş 
Güverteye çıktılar
Eymen dümene geçti 
Martılar ve Duru
Haydi mürettebat aşağı 
Dokunmatik oyun panosunda Eymen
Martılar, balıklar ve İpek 

Şimdi dümende Nil var 
Panoda oyuna devam.
Bu yap bozlar biraz zor ama yine de Daniel'ın ilgisini çekti.
Karşınızdaaa kaptanlarımızzzz. 
Nil kaptan
İpek kaptan ( Nereye Bakıyor Bu Adamlar film afişini hatırlattı bana :))))))) )
Captain Daniel sanki demeç veriyor
Eymen kaptan
Daniel paşa olmuş
Mıknatıslı harita yap bozu
Güverte de oyun sahnesi gibi
Duru renklerle oynuyor. Yeşili de öğrenmiş.
Nemo Nemo diye balıklara koşuyor Nil.
Duru ve İpek "luuuup luuup" diyerek güvertede -sözde denizde- yüzdüler

Çocuklar çooook eğlendiler.
Odadan çıkıp bir şeyler içelim dedik. Büyük bir oturma alanı var.
Yan tarafında da masa ve sandalyeler. Ama kafe işletmesi yok. Çay kahve istiyorsanız makineden alacaksınız.
Kısa bir çay, kahve molası ve çocuklara atıştırmalıklar vermemizin ardından
müzeden ayrıldık.

Müzenin sergi alanından çıkarken, müze çalışanları bizim miniklerin sergiyi gezmesine bayılmışlar. "Buraya bir sürü çocuk geliyor, hem de daha büyükleri  ama çok gürültü ediyorlar. Sizin çocuklarınız ne güzel gezdi" diyerek şaşırdılar. Bu, sanırım çocuklarımızın küçük oluşu ve onlarla sürekli ilgilenmemiz gerekmesi sayesinde oldu. Gördüğümüz her şeyi anlattık. Haliyle onları da bu geziye dahil ettik. Daha önce müzede gezen bir çok çocuk gördüm. Genelde durum şudur: Çok kalabalık bir okul grubuyla gelinir. Gezi, müze gezmekten çok, gezmeye çıkmak ve okul dışında bir yerde oyun oynamak gibidir. Çocukların bu konuda bir suçu yoktur. Öncelikle yapılması gereken müzeye gelmeden önce çocukları konuyla ilgili bilgilendirmek ve ilgilerini çekmektir. Bir kaç gün öncesinden bir hazırlık gerektirir. Ayrıca da okulla gelinmesi de doğru değildir bence. Çünkü onlarla yeteri kadar ilgilenilemez, soruları cevaplanamaz . Ailenin çocuklarıyla gelmesi, birlikte bu etkinliği paylaşması gerekir. Okulla gelinecekse de çok daha az sayılı gruplarla ve gerekli bilgilendirme önceden yapılarak, çocuklar hazırlanarak getirilmelidir. O zaman sonuçlar çok daha farklı olur diye düşünüyorum.

        

6 yorum

ne guzel yapmissiniz ozellikle de merakli minik dergisinin gecen ay gemileri islemesinden sonra ;) aslinda bence de kalabalik grupla gitmek faydali olmuyor aile cocuklarla gidip yine de coxugun merakini yeterince gidermeye yinelmediginde yine faydali olmuyor onemli olan cocugun merakini giderebilecek birilerinin onun yaninda hep varolup cocugu yonlendirmesi galiba

canım ne güzel bir gezi olmuş ne güzel fotoğraflar

Jale anne, çok yönlü oluşuyla müzeci yorumu da katmış bu geziye, tebrikler :)))
CEYLAN

Teşekkür ederiz. Meraklı Minik dergisini geçen ay çok sevdik zaten. Kızım denizle ilgili her şeye ayrı bir merak duyuyor sanırım. Müzede ilgisini çekmiştir heralde :) Söylediğin çok doğru. Çocukla ilgilenen birinin olması önemli tabii.

Sağol canım. Fotoğraf çekmek de ayrı bir keyif veriyor bana.

İnsanın müzeci bir ablası olunca artı yorumlar da katabiliyor haliyle :))

Yorum için açıklama