Lava Lambası Yaptık

2 Yorum
            Vee işte çokk eğlenceli bir etkinlik daha. Aslında deney de diyebiliriz. Diyemeye de biliriz. Çünkü henüz deney aşamasını anlayacak bilinçte değil. Sonuçta ne dersek diyelim, çocuğunuzla birlikte keyif alacağınızdan eminim. Ben bu tarz şeyleri çok seviyorum. Öyle fazla malzeme de gerektirmiyor. Bir parça hayal gücü de kattınız mıydı neler çıkar neler...
            Öncelikle cam bir şişe, kavanoz ve hatta bardak bile olabilir, buluyoruz. Tüm örnekleri internette çeşitli sitelerde gördüm. Ben kavanoz kullandım. Hem de 3 ayrı boyda 3 ayrı deneme yaptım. Yani o kadar sevmişim. İlk yaptığım kavanoz tam istediğim gibiydi. Ancak kapağı yeteri kadar sağlam kapanmayınca ( içindekilerin dökülmesi pek hoş olmazdı ) mecburen başka denemeye geçtim. Kavanozun yarıdan biraz fazlasına yağ koyuyorsunuz. Geri kalan kısma da su ekliyorsunuz. Çok az bir miktar da gıda boyası. Fazla boya katarsanız deney anlaşılamıyor. Hepsi bu. Bu haliyle bile şişeyi ters çevirdiğinizde minik kabarcıklar çıkıp seyredilesi bir görüntü ortaya çıkarıyor. Son olarak da suda köpüren bir ilaç seçiyorsunuz. Bende son kullanma tarihi geçmiş bir nac(öksürük için) tablet vardı. Bir tabletin hepsini atmıyorsunuz. Bir kaç parçaya bölerek daha çok kullanmış oluyorsunuz. 
Tableti şişenin içine atınca da kabarcıklar çıkıp alttaki resimde olduğu gibi bir sonuç elde ediyorsunuz. 
Diğer kavanoz daha uygundu. Ancak üzerinde bir türlü çıkaramadığım etiket izi kalmıştı. Ondan da istediğim sonucu alamadım.
Tablet attıktan sonraki görüntü
İçine sim, kabuk gibi minik parçalar atıp, görüntüyü çeşitlendirebilirsiniz. Bende beyaz granit pullar vardı ahşap boyama yaptığım zamanlardan kalma, onu da attım içine.
Nasıl da meraklı gözlerle izliyor.
Eline alıp incelemeye geldi sıra. 
İşte bu bakışı görmek benim motivasyonum 
Üçüncü kavanozum ise minik ama sağlam kapak ve pürüzsüz görüntüye sahipti nihayet
Aşağı yukarı da rahatça çevirebildi.
İşte kabacıklar...

Lambaya daha çok benzetmek için elimde bir malzeme daha vardı. Üstünde minik ışık düğmeleri olan bir kutu. Üzerine koyduğunuz camı renklendiriyor.
Sarı, kırmızı ve mavi renkler sırayla yanıyor. Her biri ayrı hoş bir görüntü çıkardı ortaya.

Bu haliyle tam bir lava lambası yapmış olduk. Çok keyifli bir etkinlikti. Bir an önce denemenizi tavsiye ederim.
Keyfi ve hayal gücü bol etkinlikler hepimize...
2 yorum

çok hoş olmuş canım,benim de bu haftaki planımda vardı,merak ve heyecanla yapacagım :)

Yap canım. Eminim Kayra da çok sevecektir.

Yorum için açıklama