Jalece Annelik

6 Yorum
              Ben anneliğin zorluklarından bahsedersem, peki ya benim annem ne demeli? Ben bir çocuk büyütürken yaşadıklarım, sıkıntılarım, depresyonlarımdan bahsedersem, annem nelerden bahsetmeli? Ben bir insana duyulan bu kadar büyük bir sevgiden dem vurursam annem kalbinin büyüklüğünü nasıl anlatmalı? Hani derler ya insan çocuğu olunca annesini daha iyi anlarmış diye, sanırım öyle. Benim annem altı çocuk yetiştirmiş, elbette ki bu esnada hayatın getirdiği bazı zorluklarla mücadele etmiş, evlilik gibi zor bir birlikteliği yürütmeye çalışmış ve bütün bunları yaşarken de kendine vakit ayırmak şöyle dursun, çevresindekilere de fazlasıyla zaman ayırmış bir anne. Çünkü sırtlandığı sorumluluk o kadar doğal olarak yakıştırılmış ki üzerine sorgulanması hiç gerekmemiş.
              Ben çocuğuma istediğim her imkanı tanıyamadığımdan bahsedersem, ilk kez teyze olma mutluluğunu bana yaşatan ablam ne demeli?  İki çocuğunu da zor hayat şartları altında büyütmüş, bir gün bile şikayet etmemiş, anne olmanın mutluluğu dışında hiç bir şey düşünmemiş bir anne.
             Benim şahit olduklarım dışında, maddi imkansızlıklar, hastalıklar, yokluklarla mücadele eden anneler ne demeli peki?
             Ya o kadar arzulamasına rağmen çocuk sahibi olamamış kadınlar, bahsini ettiğimiz zorluklar, fedakarlıklar karşısında ne düşünmeli?
             İşte bunları aklıma getiriyorum anneliğin zor yanlarını gördüğümde. Bunları düşünüyorum en ufak bir şikayet içimden geçtiğinde. Bunları hatırlıyorum uykusuzluklarımda, nasıl davranacağımı şaşırdığımda, sabrımın bittiği yerde, kendimi unuttuğum hallerde.
            Sahip olduklarımın kıymetini biliyor ve şükrediyorum.
            Son bir şey daha söylemek istiyorum. Bugün yalnızca annelerin değil tüm kadınların anneler gününü kutlamak istiyorum. Bence her kadın biraz annedir. Kalbinde kocaman bir sevgi taşıyan, zaman zaman etrafındakileri anne gibi koruyup kollayan, yeri geldiğinde kendi ihtiyaçlarını hiçe sayan, her çocuğa karşı sonsuz bir merhamet duyan, sevgi dolu, yüreği sıcak, her zaman sorumlulukları üstlenen taraf, ilişkileri yürüten kudretli bir güç olan tüm kadınların anneler gününü kutlamak istiyorum bugün.
                 

6 yorum

SÜPER ÖTESİ, SÖYLEYECEK KELİME BULAMIYORUM. SEN GERÇEK BİR ANNESİN.

CEYLAN

Cok guzel bir yazi olmus yuregine saglik severek okuyorum yazilarini ve hepsinde kendimden bir parca buluyorum mutlaka. Devamini bekliyorum:)

Ben de verecek cevap bulamıyorum. Çok mutlu oldum.

Sevgili Tuğba ne güzel hislerimi paylaşan insanların yazdıklarımı okuması. Beni de amacım bu. Aynı ya da farklı yüreklere de dokunabilmek. Çok teşekkür ederim.

söylenecek herşeyi söylemişsin..ağzına sağlık..
annelik herdaim şükretmektir.
sevgiler..

Çok teşekkür ederim canım. Onlar bizim hediyelerimiz. :)

Yorum için açıklama