Günlük Yaşam Becerileri

5 Yorum
           Montessori eğitiminde çocuğa günlük yaşam becerilerini kazandırmak, çocukta özgüven oluşturacağı gibi, topluma uyum sağlamasına da yardımcı olur. Maria Montessori, günlük yaşam becerileri çalışmalarının meditasyon özelliği sonucu, çocuğun uysal bir davranış biçimi geliştirdiğini ve iç huzura kavuştuğunu söyler.

     Çocuklar ev işleriyle uğraşmaktan hoşlanır. Benim İpek'te de gözlemlediğim bir şey bu. Bazen ne yapacağını ve ne istediğini bilmez bir şekilde dolanıyor etrafta. Oyun oynamak istemiyor, herhangi bir aktiviteyle ilgilenmiyor. Böyle zamanlarda ev işi çok cazip geliyor. Hemen ya "gel bulaşık makinesini boşaltalım, anneye yardım et" diyorum. Ya iş icat ediyorum o an. Mesela toz almayı çok seviyor. Hele bununla...Adı da "temiz temizzz". İsterken öyle istiyor.
Aynı şekilde yerleri saplı yer bezi ile silmek de ısrarla istediği işlerden. Tabii bu isteklerin ne kadar geçici olduğunu bilmiyor:)))). Şimdilik öğreniyor, eğleniyor. Ben de mani olacak değilim elbet. 
Günlük yaşam becerilerini kazanmasına yardımcı olmak için her gün bir şey yapmalıymışız. Bunun için fazla düşünmeye gerek yok. Günlük hayatımıza çocuklarımızı da dahil edelim yeter.
İşte yabancı bir montessori sitesinde okuduğum bir aylık günlük yaşam becerileri kazandırma listesi:

 1- Çiçek, bitki sulamak                                      
2-Masayı silmek 3- Kendi içeceğini doldurmak 4- Kendi dağınıklığını temizlemek 5- Bazı ot ve bitkileri koklamak 6- Bir hayvan beslemek 7- Bir harita ya da dünya küresine bakmak 8- Düz bir çizgi üzerinde yürümek 9- Ekmeğe yağ sürmek 10- Bardaktan içebilmek 11- Ayakkabılarını giymek 12- Yaprak toplamak
13- Resim yapmak 14- Şekillerle ilgili konuşmak 15- Masayı ovalamak 16- Yeni bir yiyecek denemek 17- Pirinç doldurup boşaltmak 18- Kendi kendine giyinmek 19- Farklı kumaşlara dokunmak 20- Müzikle dans etmek 21- Muzu dilimlemek(keskin olmayan bir bıçak ile) 22- Renkleri keşfetmek 23- Bir tepsi ya da tabak taşımak 24- Kirlenmek  25- Küçük bir havlu katlamak 26- Kendi kendine yıkanmak 27. Büyük küçük kavramlarından bahsetmek 28- Bir şey pişirmek 29- Çamaşır asmak 30- Çorap giymek 31- Yerleri silmek

                1-2 4-5-12-13-14-15-17-19-20-22-23-24-27-29-31 bunlar bizim yaptıklarımız. Yaşına göre de değişebiliyor tabii yapabilecekleri.
                                           Masa silmeyi çoktandır yapıyordu.

Bir başka günlük yaşam becerisi
Fermuar açma kapama çalışmasını daha önce yapmış olduğum aktivite yastığıyla yaptı. Yastığın yapılışını  buradan okuyabilirsiniz.

Ne gibi fayda sağlıyor peki bunlar?
*Çocuğun kendi işini başarmasını ve bağımsızlaşmasını sağlar
*Çocuk ev işleri yaparken kullanması gereken tüm kaslarını ve organlarını geliştirme fırsatı bulur.
*Tüm bu aşamalarda el bileği ve parmak kasları çalışır. El bileği hareketi sadece insana ait bir özelliktir. Ellerin kullanmasıyla zekanın geliştiği ispatlanmıştır.
*Bu alıştırmalarla hareketlerini koordine ve kontrol etmeyi, sabırlı olmayı, odaklanarak çalışmayı öğrenirler.
*Kendi sınırlarını ve yeterliliklerini geliştirmeyi öğrenirler; böylece yaratıcılığının ve kendi gücünün farkına varırlar.
*Bir çalışmanın farklı aşamalarındaki mantıksal sırayı kavrarlar.

O zaman ne duruyoruz? Doğru iş başına sevgili minikler :)))))))


5 yorum

Bu islerin cogunu bilincli olarak degil ama yaptiriyorum bende,keske büyük kizimdada yapsaymisim,bilmiyordum o zaman,sizin mingi temizlige yardim ederken düsündümde ne kadar da tatli olmustur o dakikalarda,sevgiler ikinizede...

NE GÜZEL YAZMIŞSIN TOPARLAMIŞSIN KONUYU HARIKA BİR BAŞVURU YAZISI OLMUŞ

Seviyorlar iş yapmayı Serpilcim. Eskiden anneler dökmesin saçmasın diye uzak tutarlarmış ya da beceremez diye üstünde durmazmış. Fırsat verince nasıl da beceriyorlar :)))Bizden de sevgiler canım...

Yorum için açıklama