Gökkuşağı Etkinliği

4 Yorum
             Biz de gökkuşağı aktivitesi yaptık. Genelde ilkbahar etkinlikleri olarak çıkıyordu karşıma çoğu okuduğum sitelerde. Dolayısıyla bahar bitmeden yer verelim istedim. Hem de çok pratikti hazırlaması. Önce A4 kağıdına renkli kalemlerle şekli çizdim.
Pon ponların bir kısmını dizdim. Bazılarını kenara ayırdım. 
Renkli pon ponları isimlerini söyleyerek eline aldı. Doğru yeri gösterdi.
Hatta bazılarını aynı hizada koydu. 
Ancak İpek olaya kendi yorumunu katmıştı. Pon ponları yan yana değil üst üste dizmeyi tercih etti. O kısmı fotoğraflayamamışım.
Zaten amaç etkinliği yaparken kendi yolunu bulmasını sağlamak, taklit etmesi değil. Dolayısıyla tamamen farklı bir şey de yapsa, hayal gücünü geliştirmeye yönelik hareketler olduğundan keyifle yaptıklarını izliyorum. 
Montessori der ki; Bizim görevimiz, taklit etmesine imkan vermeyerek, nasıl yapıldığını göstermektir.Çocuk, aktiviteyi yaparken kendi yolunu geliştirmelidir ki sonuç yapay değil gerçek olsun. 
Sonrasında olay şu şekilde gelişti. Pon ponları yerlere saçtı. 
Ve bana dönüp; "Baaak gökkuşağı" dedi. Yani kısacası "öyle olmaz böyle olur" dedi bana bizim kız :)) 
Çok güldüm bu güzel söze. İşte İpek yolu. O kendi yolunu bulmuştu.

 Sonrasında aktiviteyi oturup ben tamamladım. Görüntü hoşuma gittiği ve fotoğraf çekmek istediğim için.

Bol eğlenceli ve bol hayalli etkinlikler herkese...
4 yorum

harikasiniz... bizim de bir gokkusagi projemiz var , henuz hayata geciremedigimiz ;-)

Çok teşekkür ederim. Biz de sizin projenizi merakla bekliyoruz :)

Eheheh Süpersiniz. Okurken bende eğlendim. Benim kızım da şuanda 20 aylık. Sizin gibi aktiviteler yapıyoruz 11 aylıktan beri. Çalıştığım için akşamlar ı ve hata sonları yapıyoruz. Malesef çok vaktimiz yok :( Aktivitelerde onun önüne koyup, konuşmadan yanında mı oturuyorsunuz? Bizim kız yaptıkça ben aferin diyorum. Sanki ben katılmayınca bırakacak gibi geliyor :) Konsantrasyonu çok az. Bir 5 dk bakıp sonra ilgisi dağılıyor. Nasıl uzatabilirim bu süreyi, zamanlama? Sizi çok çok öpüyorum.
Sevgiler Gözde

Sevgili Gözde, çocukların doğaları gereği dikkat süreleri kısadır. Süre büyüdükçe uzayacak. Bir de ilgisine göre değişir tabii. Bazı etkinlikten daha çok hoşlanabilir, bazısından sıkılır. Etkinliği sunarken bazen önce kendim gösteriyorum. Sonra da müdahale etmiyorum. Bazen de kendisinin keşfedip bir şekilde oynamasını izliyorum.
Sevgilerimle..

Yorum için açıklama