Çocuk Nefes Yoga Ve Egzersiz

3 Yorum

           Hamileliğimin 16.haftasında hamile yogasına başlamıştım.  Çok severek ve isteyerek gitmeme rağmen, 20.haftada erken doğum riski sebebiyle bırakmak zorunda kalmıştım. Yani kızım yoga ile daha karnımdayken tanıştı. İpek 4 aylık olunca, ben tekrar evde yoga yapmaya başladım. Ne kadar erken öğrenirse o kadar iyi diye düşünerek bebişimi de yogaya dahil ettim. Bununla ilgili youtube dan bir kaç video indirdim. Ekran karşısında yapıyordum. Keşke devam edebilseydim. Ama olmadı. Şimdi ise hep yeniden başlama kararı alıp uygulayamıyorum. Bakalım bir ara becerebilirim inşallah.
           İpek biraz daha büyüdüğüne göre artık yogaya aktif olarak katılabilirdi. İlk adım, nefesini doğru kullanabilme. Aslında bebekler diyaframlarını çok iyi kullanarak doğru nefes alırlar. Bebek gün boyu yüksek sesle ağlasa da sesi bile kısılmaz. işte bunun sebebi tam kapasite kullanabildiği diyafram adalesi sayesindedir. Daha sonra ne oluyor da bebek, diyafram adalesini aynı başarıyla kullanamamaya başlıyor? Nedenini merak ettim ve araştırdım. Bilmek isterseniz buradan ve buradan okuyabilirsiniz. Diyafram kasını kullanma kapasitesini kaybetmemesi için de rehberlik etmek gerekiyor. Bu konu ciddi. Doğru nefes alımıyla hayatınız daha sağlıklı, daha olumlu ve sakin geçiyor.
         Yogaya başlangıçta da en önemli adım doğru nefes alma egzersizleridir. Yogaya eğlenceli bir başlangıç olarak öncelikle nefeslerinin farkında olmak için yapılan basit bir egzersiz örneği vermek istiyorum. Aynı zamanda eğlenceli bir aktivite. Bu güzel fikre burada rastladım.
          Pipetlerle pon ponları  üfleme.
Başlarda ne yapılacağını anlayamadı ama üfleyerek pon ponları yerinden oynatmayı başarınca pek keyiflendi.

Pon ponları nefesiyle gösterdiğim çizgiye kadar hareket ettirmesini isteyerek abarttığımın farkına vardım. İpek için bu kadarı fazla olurdu. Yerinden kıpırdatabilmesi ilk adımdı zaten. Pon ponları belirlenen hedefe ulaştırma ise daha ileri yaşta çocuklara yaptırılan bir aktivite. Odanın bir ucundan diğer ucuna üfleyerek hedefe ulaşma gibi örnekler var okuduğum yazıda. Türlü türlü oyunlar denenebilir. Çocuklar arası yarışma şeklinde oynanabilir. Kaç nefeste nereden nereye ulaştırabildiği birlikte sayılabilir.


Okuduğum bir kitapta çocuklarımıza nefes egzersizleri yaptırarak doğru nefes almayı bırakmamalarını sağlamamız gerektiği yazıyordu. Egzersiz sayesinde çocuklardaki stres, huysuzluk, sinir gibi sorunların üstesinden gelinebileceği de söyleniyor. Başlarda ne yapıldığının farkında olmayan çocuğun, sonra sonra alışkanlık haline getirip zor anlarında öğrendiği nefes tekniklerine başvurabileceği bilgisi kitapta yer alıyor. 

Diyeceğim doğru nefes alma ciddi ve önemsenmesi gereken bir konu. Yıllar önce aldığım tiyatro eğitimi sayesinde doğru nefes alma tekniklerini öğrendiğim ve artık otomatik olarak o şekilde nefes almayı bildiğim için kendimi şanslı sayıyorum. 

Herkesin, yaşam kalitesini arttırmak için doğru nefes alma tekniklerini öğrenmesi ve uygulaması gerektiğini düşünüyorum. Bizler bilelim ki çocuğumuz bebekliğinden beri zaten sahip olduğu doğru bilgiyi kaybetme dönemi geldiğinde onlara rehberlik edebilelim. 

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi...3 yorum

Bunu hep duymama rağmen üzerinde durmadım en kısa sürede araştırmalıyım :) Saol bu aydınlatıcı post için

Rica ederim Baharcım. Verdiğim linklerde de faydalı bilgiler var. Herkes için önemli bir konu.

lida Zayıflama Hapı Resmi Satış Sitesi
Lida Zayıflama Hapı
Lida
Orjinal Lida
Lida Fiyat
Lida Sipariş
Lida Yorumları
Lida 2018
Lida Hapı

Yorum için açıklama