Geze Geze İstanbul

2 Yorum             Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı demişler. Çok okumadan çok gezilmiyor ki. Doğma büyüme Beşiktaş ilçesinde( kısa bir süre Emirgan ve Tarabya maceralarım da var ) oturmama rağmen, hala bilmediğim keşfedilecek yerler var.
             Beşiktaş ilçesine ait bir dergi çıkarıyor Beşiktaş Belediyesi. Ama  ne sıklıkta bilmiyorum. Çıktıkça gelip kapıya kadar bırakıyorlar. Orada okumasam ne kadar güzel parklar yapıldığından haberim olmayacak. Yeşil alanların hala varlığını sürdürebildiği bir ilçe olan Beşiktaş'ın güzelliklerini görmek için okuyup öğrenmek gerekiyormuş. Zira çok da fazla reklamı yapılmadığından insanlar bilemeyebiliyor. Kimileri yeşil alanları yok eder, kimileri de değerlendirip güzelleştirir.
             Etiler'de Sanatçılar Parkıyla başladık parkları gezmeye. 48000 metrekare bir alana kurulmuş parkın içinde çocuk parkı, kafeterya, süs havuzu, bolca yeşil alan, yürümek için uygun yerler var. Açık hava sergisi, heykelleri, bahçe düzenlenmesiyle ilgi çeken parkın pek çok da ziyaretçisi var.

Burası parkın merdivenlerden girişi. Biraz daha ileriden bebek arabasını sürebileceğiniz düz yokuşlu inişi de var
                                        
Merdivenlerden inince kafeteryaya geliyorsunuz. Soğuk havalar için içerisinde de oturma yerleri var.  
Beşiktaş Belediyesinden edinebileceğiniz kentli kartınız varsa, kafelerden %50 indirimli olarak yararlanabiliyorsunuz. Fiyatları oldukça cazip ve sundukları hizmet kaliteli.                          

Ancak hemen yanında havuz bulunan dışarıdaki masalarda oturmak çok daha zevkli tabii
İpek havuzla çok ilgilendi tabii ve içinde balık aradı. 
Üzerindeki şirin köprüden kaç kez geçtik bilmiyorum
Kafeteryadan daha aşağı indiğinizde yine bir düzlükle ve etkinlik alanıyla karşılaşıyorsunuz. Burada açık hava sergisi heykelleri görebilirsiniz.
Tepede, girişe yakın bir çocuk parkı var.

Hem de farklı ekipmanları olan bir park.
Bunu kullanmayı sevdi :) 
Şöyle bir yürüyüşe çıkalım dediğinizde karşınıza çıkan ağaçların, çiçeklerin büyüleyici güzelliğine kapılıyorsunuz. 
Baharın simgesi erguvanlara bile rastlamak mümkün 
Etrafa yaydıkları mis gibi kokusuyla leylaklar, sümbüller

Gezimizin sonunda etraftaki çiçeklerin kokusu, baharın havasıyla zaten mest olan halimiz, çıkışta okuduğumuz  Nazım Hikmet'in "Bu Memleket Bizim" ve "Bulut Mu Olsam"  şiirleri ile perçinlendi.
Adres için:
http://www.haritamap.com/yer/288768/besiktas-sanatcilar-parki.html

           

2 yorum

canım haarika bir gezi olmuş ne güzel oynamış dreksiyon gibi birşey herhalde o nazım hikmetin dizeleri ni de güzel resmetmişsin

Sağol canım.Keşke burada olsaydınız birlikte giderdik. Evet direksiyon sallıyor kızım şimdiden :)) Nazım şiiri son noktayı koydu gerçekten de

Yorum için açıklama