Doğayı Tanıyalım 2 ( İLKBAHAR )

Yorum Ekle
               İnsanı sersemleten,  halsiz ve yorgun düşüren, ruhsal dünyasını dengesizleştiren, ama bütün bunlarla beraber hayata katan, sebepsiz coşturabilen, insanın içinde doğanın yeşermesi ve yenilenmesi gibi umut yeşerten yeniden doğuş mevsimidir ilkbahar. Doğa sana seslenir " sıyrıl rehavetinden ve aramıza katıl " . Renk renk açan çiçekler, yeşeren ağaçlar, bitkiler, çağlayan sular, akan dereler kimi etkilemez ki bu güzellikler?
             Geçenlerde havanın güzel olduğu bir günde çıktık ilkbaharda doğayı tanıyalım temalı gezimize. Tam da yerine gitmişim. Yine yeni keşfettiğim bir yer ama muhteşem. Adından belli zaten: Meyve Bahçesi.
             Burası Ulus'tan Ortaköy'e inen yol üzerinde, TRT nin  yakınlarında bir yer. İçeriye araba ile girilmiyor. Yaya kapısı var sadece. İçeriye girince bambaşka bir dünyada buluyorsunuz kendinizi. İlk karşımıza çıkan ağaç, çiçeklerini fışkırtırcasına açarak sanki gelenleri karşılıyordu.

Beşiktaş Belediyesi tarafından yapımına 2010 yılında başlanmış 30 bin metrekareye kurulan bahçe 8 Şubat 2014'te açılmış. İçerisinde 4000 meyve ağacı bulunuyor. 
Laz kirazı, incir, hünnap, akdut gibi toplam 28 farklı türde meyvenin bulunduğu bir bahçe
Beşiktaş Belediyesinin her yıl düzenlediği Uluslararası Heykel Sempozyumu'nda yapılan heykelleri görebileceğiniz açık hava sergisi de mevcut.
Bahçede ayrıca basketbol sahası, çocuk parkı, yürüyüş yolları, seyir terasları ve bir de kafe yer alıyor.
Etrafında meyve ağaçlarını göreceğiniz yürüyüş yolları


Çilek, zeytin, karayemiş 

Bizim gibi, çocuğunu metropolde büyütenler için bulunmaz nimet bir yer burası. Dalından meyve koparıp yiyebilecekleri, bir çok çeşit meyve ağaçlarıyla tanışacakları, doğayı tanımasına yardımcı olacak bu güzel bahçeyi, çocuğunuzla birlikte gidin görün derim. 
Herkese keyifli keşifler..... 

Pazartesi günleri kafe kısmı kapalı ancak içeriye girilebiliyor.

Not: Ertesi gün ilk bahar temalı etkinliğimizi yapıp gördüklerimizi de pekiştirmiş olduk. Onunla ilgili yazımı da yarın paylaşacağım.
Yorum için açıklama