Renkler Dünyası 1

2 Yorum
            Bu hafta renkleri tek tek incelemeye ve oyunlarla etkinliklerle öğrenmeye yöneldik. Renklerin dünyasına yolculuk başlasın.
            Ana renklerden kırmızı ile başlayalım dedim. Önce bir keşif kutusu (ya da duyusal havuz da diyebiliriz) yaptım. Evde kırmızıya dair ne varsa arayıp bulmaya çalıştım. Çok keyifli bir araştırmaydı. Buldukça sevinçle kutuya attım. Bakalım neler yer almış kutumuzda.
Plastik bir kap, kutu, silikon kurabiye kalıbı, küçük torba, jelatin paket, saç bandı, şişe kapağı, saç tokası, uğur böceği magneti, plastik kaşık ve çatal, oyuncak ahtapot ve ıstakoz, elma, ağaç kurabiye kalıbı, lego parçaları.
Ve gelsin keşif zamanı
Çocukların doğasında öğrenme ve keşfetme merakı olduğundan dolayı böyle bir kutu ilgilesini  çekti tabii
Bir çok kırmızı nesneyle dolu kutunun içindekileri tek tek inceledi
Dokunması, hissetmesi farklı olan nesnelerle oyalandı bir süre
Saç bandını bana taktırdı. 
Kurdeleyi boynuna taktı
Elma dolaptan çıkmış ve soğuk olduğundan dokunmak istemedi. 

Akşam, kırmızı renkli eğlenceyi banyoda da uyguladık. Kutudan aldığımız bir kaç parçayı küvete attık.
Yine renkleri ve ne oldukları hakkında konuştuk.

Bir başka etkinliğimiz de kırmızı oyun hamuruyla oldu. Oyun hamurunu yine kırmızı bir tepsinin içine koyduk. Bir kaç kalıp, lego parçaları,sayı çubukları,  plastik çatal ve kaşıkla neler yapabileceğini seyrettim. Kalıplarla ağaç ve çiçek yaptı.

Kırmızı sayı çubuklarını seçip hamura dikti. 
Kare şeklinde küçük lego parçasını hamurun üzerine koyarak "sünger bob" yapalım dedi. 
Önce bir anlam veremedim. Sarı rengini yapıyor olsak tamam da şimdi ne alaka diye düşündüm. 
Meğer şeklinden ötürü diyormuş akıllı bıdığım. Bi sürü sünger bob yaptı kızım. 
Bu arada sünger bob u oyuncaklarından ve resimlerden tanıyor. Çizgi film bile izlemiyor henüz.

Bir başka gün de boyama çalışması yaptık. İpek uğur böceğini çok seviyor. Bilgisayardan çıktı aldık bir tane ve birlikte boyadık. O karaladı, ben boyadım diyelim :) Çok hoşuna gitti.


Hafta sonu ve bir kaç gün boyunca kırmızı vurgularımız bu şekilde devam etti. Kırmızı renkli kitapları gösterdik. Kırmızı balık şarkısını söyledik. Öğrendi mi öğrenmedi mi ilerde göreceğiz ama biz kesinlikle eğlendik. Zaten çocuğumuzla yaptığımız her şey şimdi veya sonrasında görebileceğimiz bir fark yaratır.  Birlikte olmak ve eğlenmek ise esas amaçtır. Renkleri ya da her neyi öğreniyorsa yanımıza kalan kardır.

Eğlenceli ve etkinliklerle süslü günlere...


2 yorum
jale Hanım mrb, öncwlikle paylaşımlşarınız için teşekkür ederim.Bu renkleri tanıma çalışmalrını kaçıncı aydan yapmaya başladınız. 14 aylıkk bir oğlum var, çok yoğun çalışaıyorum ancak fırsat bulabildim yardımcı olursanız sevinirim

Mehaba Arzu hanım, bu çalışmaya 19.ayında yaptım. Renk çalışmalarına 18.ayda başlayabilirsiniz. Şimdi erken gibi. 14 ay için 1-1.5 yaş aktiviteleri etiketlerime bakabilirseniz. Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana.İlginize ben teşekkür ederim

Yorum için açıklama