Parça Pinçik Bir Etkinlik

6 Yorum

                Parçalanmış kağıtlar ve kedi resimleriyle bu kadar eğlenilir mi? Birlikteysek evet... Elimde eski bir takvim vardı bir sürü kedi resimleri olan. İlk gördüğünde ilgilenmiş, hatta odasının duvarlarına bantlamıştık. Sonra bir kenarda bekliyordu. Ben de bugün onları yeniden oyun dünyamıza kattım. Takvimdeki küçük kedi resimlerini tek tek kestim. Yaprağın geri kalan kısmını da ufak ufak kestim. Benim eğlencem de buydu. Makasla kağıt kesmenin ne kadar çok hoşuma gittiğini hatırladım. Kağıttan çıkan ses sanki bana çocukluğumda severek izlediğim oyuncakçı dede oyuncak yaparken, makas kullanırken kağıttan, kartondan çıkan sesi hatırlatıyordu. Ben de TV karşısında oturur, yapmaya çalışırdım. Çocukluk anısı işte....
                Aslında başlangıçta amacım yabancı bir blogta gördüğüm bir etkinlik olan parçalanmış kağıtlarla oynamasını sağlamaktı. Ancak kağıtları keserken kedi resimlerini ayırınca, onlarla da başka bir oyun çıktı ortaya. Kedileri çok seven İpek tabii ki öncelikle kestiğim kedilerle ilgilendi. İşin içine biraz da motor gelişimi desteklemece, konsantrasyon ve algıda seçicilik çalışması ekleyelim dedim. Parçalanmış kağıtların arasına kedi resimlerini serpiştirdim ve onları bulmasını istedim.
Birlikte kedileri bulup kenarda tepsiye dizdik.

Aaaa bir tane daha kedi vaamış diyerek tek tek çıkardı içinden
Büyük boy resimlerle ise kediyle oynar gibi oynadı.
Onlarla konuştu, yatırdı, kaldırdı

Sonra sıra parçalanmış kağıtlarla oynamaya geldi.
Kağıtları kamyona yükledik
Boşalttık ve tekrar doldurduk

Son olarak kağıtları başından aşağıya yağdırarak kar eğlencesi yaptık.


Ortalık biraz dağıldı tabii. Olsun. Biz keyifli dakikalar geçirdik ya önemli olan bu. Bir de toplarken yardımcı olmasını sağlayabilirsek, onlara bir şey daha öğretmiş oluruz. Ben az da olsa yardım alabildim kızımdan. Henüz toplamaktan çok, dağıtmayı seviyor. Zamanla bu konuda daha başarılı olacağımı ümit ediyorum. 

.


6 yorum

Çok güzel bu kağıtlardan duyusal bir etkinlik oluşturma fikrim hep vardı bunu da eklemeliyim canım saolasın.

:) Etkinlik Çok Güzelmiş :) Hoş bi etkinlikte yazılar birazdaha manalı :) lütfen http://aglamakaderim.blogspot.com/

Rica ederim Baharcım. Keyifle oynasın kuzucuk.

Teşekkür ederim Esesli Sezer. Ancak manalı derken neyi kastettiğinizi anlayamadım.

Çok güzel bir etkinlik olmuş canım fikrine sağlık :) Bugün ben de yapayım olmazsa hem pazartesi sendromunu atarız Paşamın :)

Teşekkür ederim canım. Hazırlaması da kolay. Hoşuna gider inşallah paşanın :)

Yorum için açıklama