Lingo Lingo Şişeler

4 Yorum
           Çok zevkli bir etkinlik hazırladım bizim içim. Biz diyorum çünkü kızımla oynarken ben de eğleneceğim. Bowling, çocukluğumda en sevdiğim çizgi filmlerden olan Taş Devrinde Fred ile Barney'nin birlikte oynadıkları bir oyundu benim için. Daha sonra eş dostla gidilen eğlenceli bir aktivite oldu. Bugün ise, kızımla evde etkinlik olarak kullandığım malzeme oldu. Üstelik bir o kadar da öğretici ( renkleri tanıtmak gibi ) el göz koordinasyonunu ve konsantrasyonunu  geliştirici ( topla hedef alma ve atma gibi ) bir oyun oldu.
           İhtiyacım olan şeyler, boş su şişeleri, pirinç, gıda boyası ve bir top. Şişeleri yarısına kadar pirinçle doldurdum. Bir kaç damla suyla karıştırdığım toz gıda boyası damlattım. Tüm pirinçler boyanana kadar şişeyi çalkaladım. Şişelere görsel farkındalık yaratması için de renk etiketleri yapıştırdım. İngilizce pratik de yapalım istedim ve renkleri şişenin bir tarafına İngilizce, bir tarafına Türkçe yazdım.

Şimdilik üç şişe ve üç renk hazırladım. Şimdiye kadar kırmızı, sarı ve mavi renklerini çıkarmıştım karşısına İpek'in. Boya kalemlerinde de hep bu renkleri kullandık. Öğrendikçe şişelerin de sayısı artacak tabii ki. 
Top olarak da daha önce evde yaptığımız minik topları kullandım. O yazımın linki:( http://jaleceanne.blogspot.com.tr/2014/02/oyun-topu-stres-topu.html) Ağırlıkları da fena değil. Denedim şişeleri devirebiliyorum :)) 
Şişelerin sayısı arttıkça daha eğlenceli olacaktı muhakkak.

İpek eline alınca önce sallayıp çalkaladı bir güzel. Sonra içindekini merak edip kapağını açmamı istedi. Ben de kapağın açılmayacağını yoksa içindekilerin döküleceğini ve oyunumuzu oynayamayacağımızı söyledim. Ama merakını gidermek için içini yalnızca pirinçle doldurduğum henüz renklendirmediğim şişeyi gösterdim.
 Hatta kapağını açıp görmesine de izin verdim. Merak faslı bittikten sonra ben bir deneme atışı yapıp oyunu tanıttım. Şişeler devrilince oyun ilgisini çekti. Ancak kendisi topu tam şişenin yanından atmakta ısrarlıydı. İsabet ettirememe riskine hiç girmedi kızım. 
Sonra da şişeleri yerde yuvarlayarak başka şekillerde oyaladı kendini. Yaratıcılıkta sınır yok :)
Oyunun tam anlamıyla tadını çıkarabilmesi için sanırım İpikomun biraz daha zamana ihtiyacı var gibi. Biz yine de bugünkü etkinliğimizle hem ilgisini çekecek bir şey bulmuş, hem de renklerle ilgili algılarını geliştirmeye yönelik adımlar atmıştık. 


Diyerek herkese etkinlikli, eğlenceli, bol oyunlu zamanlar dilerim... 
4 yorum

benim de listemde bu oyun,şişe biriktirme aşamasındayım henüz.ellerine sağlık canım çok hoş ve eğlenceli bir aktivite olmuş.Tatlı İpek keyifle oynasın:) (bu arada oyun grubu fotoflarına bakarken Kayra hemen ''İpek aç anne,İpek aç ''diyor :)açıyorum konusuyoruz:)

toplarınız çok şirin görünüyor,şişelerde rengarenk ne güzel :)

Teşekkür ederim Gamzecim. Kayracığıma söyle inşallah haftaya buluşacağız. Öpüyorum sizi.

Sevgili Etkaca çok teşekkürler. Topları yapmak da avucunuzda sıkmak da acaip zevkli :)))))

Yorum için açıklama