Çok Yönlü Bir Etkinlik

Yorum Ekle
                Bu aralar evde koli kutularından bol bir şey yok. Vaktim oldukça başlıyorum düşünmeye, araştırmaya. Yabancı sitelerde dolaşırken benzerlerini gördüm ancak yine kaydetmeyi unutarak nerelerden ilham aldığımı belirtemeyeceğim. Kendimce bazı değişiklikler ve yenilikler yaparak, İpek için harika bir etkinlik ortaya çıkardım.
                               Önce elimdeki kutunun çeşitli yerlerine delikler açtım.
Sonra da kutunun her tarafına açtığım deliklerden geçirmek için kurdele, ip aramaya başladım. 
İpleri çeşitli şekillerde uçlarını da düğümleyerek deliklerden geçirdim. Böylece bir ucundan çekince diğeri kısalacaktı. 
Daha sonra kutuyu kapattım ve bantla yapıştırdım. Geriye kalan deliklere de kamışları farklı şekillerde geçirdim. Şekil itibariyle daha çok ilgisini çeksin istedim. 
Gördüğüm sitede kamış yerine pipo temizleyicisi kullanmışlardı.( pipe cleaners) Etkinliklerinde çokça yer verdikleri bir malzeme ancak nereden bulurum bilemedim ve aklıma en yakın olarak kamış kullanmak geldi. 

Öğle uykusundan uyandıktan sonra oyun zamanı diyerek eserimi :) karşısına çıkardım. 
Önce kamışlara el attı. Yerlerinden çıkarmak güzeldi ancak çıkardıklarını tekrar yerine takamıyordu.
Demek ki pipo temizleyicisi kullanmalarının bir nedeni varmış. Daha sert bir malzeme olduğu için deliklere daha kolay giriyordu tabii. Birazdan sıkılır bırakır herhalde diye düşünüyordum. Haklı olarak yapamayıp kızacaktı. Bir müddet direndi ve sokmak için uğraştı. Sonra düşündüğüm gibi oldu.
Kamışları aldı kafasına takmaya çalıştı, sağa sola attı ve sonra bıraktı. 
Kamışlardan geçtim bari iplerle oynasın diye ipin bir ucundan ben çektim, gösterdim. Biraz çekiştirdi, baktı, koparmaya falan çalıştı.
Tüm bunlar İpek'i ancak 10 dakika oyalamıştı. O kalkıp gidince o kadar uğraşmışım bari ben biraz oynayayım diye kamışları aldım ve deliklere dik olarak geçirmeye başladım. Onları bu şekilde görünce "ağaç ağaç" dedi ve bu da bana yeni bir fikir verdi.
Hemen içeriye koşup, daha önce doğadan toplamış olduğumuz ve sakladığım kurumuş dalları getirdim. Madem kızım ağaç demişti o halde biz de ağaç dalları kullanırdık kamış yerine. Hem de sert olduklarından amacımıza da hizmet edecekti.
İşte esas eğlence ve oyun şimdi başlamıştı.
İpek, dalları tek tek yerlerine geçiriyor, tekrar çıkarıp yeniden sokuyor, son derece konsantre olmuş şekilde devam ediyor, ben ise yanında oturmuş keyifle kızımı izliyordum. 
Daha sonra kurdele ve iplerle de ilgilenmeye başladı.  
Bir ucundan da ben çekince iyice hoşuna gitti. Bu nasıl bir şey acaba diye etrafında dolaştı, bakındı. 

Bir müddet ara verdikten sonra yeniden başına oturdu ve ağaçları dikmeye başladı.
Bu kez de başka bir fikir geldi aklıma. Çiçekli ve kelebekli peçetelerim vardı. Yaprakları ve kelebekleri kesip çift taraflı bantla dallara tutturdum.  Neredeyse bütün gün bizi oyalayan bir etkinlik bulmakla kalmamış, İpek için  ince motor gelişimi, el göz koordinasyonu, neden sonuç ilişkisi ve problem çözme gibi pek çok yönden geliştirici ve yaratıcı bir kazanım sağlamıştık.
 

Yorum için açıklama