Biraz Daha Fazla Zaman

Yorum Ekle
                

                 Kendimize zaman ayırabiliyor muyuz? Ayıramadığımız zaman zarfında yaşadığımız anın değerini bilebiliyor muyuz?
                 Evet kendime zaman ayırmaya çalışıyorum ancak tatmin edici olmuyor. Dolayısıyla ayıramadığım zamansızlık yüzünden çoğu zaman yaşadığım anın tadını da çıkaramıyorum. Aklım başka bir şeyde olabiliyor.
                Kendi adıma, özel zamanın benim için çok önemli olduğunu, daha enerjik, daha sabırlı, daha yaratıcı, ve verimli olmamın , ara sıra nefes alacak zamanlarım olmasıyla mümkün olacağını biliyorum. Bunu her zaman başarabiliyor muyum? Hayır. Bugün okuduğum bir makalede bu konuyla ilgili bazı tavsiyelere yer verilmiş. Tavsiyeleri veren kişi üç çocuklu Amerikalı bir anne. İlgimi çekti ve çevirilerini yaparak ben de burada  paylaşmak istedim.
               Çoğumuz için  çocuğumuzdan başka yapacak bir sürü şeyin olması da kendimize ayıracağımız vakti kısıtlıyor. Ben şimdiye kadar hep uykumdan feragat ederek bu zamanları yakalamaya çalıştım ancak bu da tüketiyor beni.Çok ama çok yoruluyorum. Bazı tavsiyeleri denemek isterim kendi adıma. Başka öneriler varsa onlara da açığım. İşte bazı öneriler:

1-: Son dakikada ne yaparım derdine düşmemek ve koşturarak alışverişe çıkmamak için  haftalık yemek menüsü hazırlayın. ( Bunu zaman zaman aklımdan yapıyorum ama daha planlı olsa daha iyi olacak)

2- Sandviçler hazırlayıp buzluğa atın. Atıştırmalıklarınız hazır olur. 
3- Yapılacak işlerin  gidilecek yerlerin not alındığı bir takvimi görünür bir yere asıp, eşinizle de paylaşın. Her şeyi hatırlamaya çalışmak çok zor.
4- Eğer çalışıyorsanız fatura ödeme, alışveriş gibi işlerinizi öğle arası yapmaya çalışın. 
5- Çocuklarınızı yarım saat daha erken yatırın,
6-  Çocuğunuzdan önce kalkın, duş alın giyinin. Üzerinizde pijama olmayınca daha iyi ve canlı hissedersiniz. ( İşte bu bana uymaz. Kızım zaten 6.30- 7 gibi uyandığından zaten mümkün değil.)
7-Çocuğunuz için pişireceğiniz bir öğünlük yemekleri Pazar günü yapıp buzluğa atın. Diğer günler rahat edersiniz. 
8- Bir adet yapılması gerekenler listesi hazırlayın. Her yapılan işin üzerini çizmek motive edici olacaktır.
9- Çorapları aynı renk satın alın. Böylece eşleştirme zahmetinden kurtulmuş olursunuz.
10- Oyuncaklarını gruplara ayırarak kaldırın böylece toplaması daha kolay olacağı gibi çocuğunuz için de gruplara ayrılmış oyuncaklar aklını dağıtmayacaktır.
11- Faturalarınızı internetten halletmek size vakit kazandıracaktır.
12- Her yerde temizleme mendillerinden bulundurun. Neredeyse her şeyi kolaylıkla temizliyorlar.
13- Çocuklarınıza size yardım etmeyi öğretin.
14- Bir sepetin içinde çocukların da ulaşabileceği bir yerde sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun Bütün gün yemeleri için bir şeyler hazırlamak zorunda kalmazsınız.
15- O gün için yapılması gerekenler listesi tutmak işe yarar. Böylece bugün şunu yapmalıydım stresinden kurtuluyorsunuz.
16- Telefon konuşmalarınızı kısa tutmanızı öneririm. Mümkünse telefondaki kişiye "kapatmam lazım canım ancak seninle yüz yüze görüşüp konuşmayı çok isterim" diyebilir, böylelikle o kişiyi  kırmadan telefonu kapatmış olursunuz. Tabii bunun için karşınızdakinin de anlayışlı biri olması gerekir.
      Benim de eklemek istedim bir madde var. Çocuğunuz kendi kendini oyalarken, siz de kendi istediğiniz bir şeyi yapın. Kitap okumak, dergi karıştırmak, internette gezinmek, telefonla konuşmak gibi örnekler olabilir. 
      Kızım artık zaman zaman kendini oyalayabiliyor ve bu da beni çok mutlu ediyor. Önce bir keyif köşesi yaptım İpek için. Sonra kitapla ilgilenmeyi sevdiği için verdim eline bir kitap. Ben de yanına oturdum kitabımı alarak. Böylece hem model olarak gördüğü annesini kitap okurken görüp örnek almış oluyor, hem de birlikte paralel vakit geçirmiş oluyoruz. Bu kavramın ne olduğunu burada okuyabilirsiniz. Ben de geçen gün okuduktan sonra bunu zaten yapıyor olmaktan ötürü gurur duydum kendimle:))
              Herkesin kendine ayıracak vakti olmasını diliyor, varsa tavsiyelerinizi bekliyorum...


** Fotoğraf internetten alıntıdır.


Yorum için açıklama