Aboneyim Abone

4 Yorum
                Meraklı Minik diye bir dergi. Duymuştum adını daha önce de. Yaşça daha büyükler için sanırdım. Almayı düşünmemiştim. Gerçi derginin üzerinde 3 yaş üstü yazıyor ama ben almakta , almaya devam edecek olmakta bir sakınca görmedim. Sanırım ben de artık bu aylık dergiye aboneyim.
                Dergi alma alışkanlığı olan biriyim bir kere. Çocukluğumda babam, ablamla bana Doğan Kardeş dergisi getirirdi. Ne büyük hevesti dergiyi alıp incelemek, resimlerine bakmak. Dört ya da beş yaşındaydım. Henüz okumayı bilmediğimden resimler ilgilendiriyordu en çok beni. İlk okul yıllarımda Milliyet Çocuk, Başarı, Bilim ve Çocuk dergileri girmişti hayatıma. Hiç biri sürekli alınan dergiler olmadı ama elime geçtiği vakit nasıl değerli olduklarını hatırlarım. Orta okul yıllarımda gençlik dergilerine merak salmıştım. Aklımda en çok kalan Blue Jean dergisiydi. Daha sonra da kadın, ev dekorasyon, moda, aktüalite dergileri zaman zaman aldığım dergilerdi. Oldum olası meraklıydım dergi almaya ve okumaya. İpek için de başladım şimdi. Bakalım o da devam edecek mi?
              Gelelim derginin içeriğine. Biz beğendik. Şöyle ki içinden İpek'in deyişiyle" bi sürü bi sürü" çıktı. Çıkartmalar, kartonlar, kağıtlar filan. Önce dergiyi incelemek istedi kızım.
Her sayfa hakkında konuştuk, sorular sordum cevap verdi.
Derginin içinden yüz ifadeleri kartları çıktı. Önce ifadeleri tekrarladık, hatta taklit ettik.

Sonra İpek'in de çok sevdiği eşleştirme oyununu oynadık. Ama ben içlerinden bir kaç tanesini seçtim. Çünkü tüm ifadeler İpek için fazlaydı.
Bugünlük bu kadar diyerek derginin diğer aktiviteleriyle sonra ilgilenmeye karar verdim. Diğer etkinlikler ise şöyleydi:
Hayvan anlatma oyunu için kartlar. Bu oyun daha büyük yaştaki çocuklar için düşünülmüş. Biz de resimlerden bakıp hayvanların adlarını tekrarlarız.
Öykü anlatma zarları. Kartonların üzerinde masallardan resimler var. Zar gibi katlayıp, sırayla öyküler anlatılıyor. Bu da bize göre değil. Ama zar yaptığımız kartonla oynamayı çok sevdi o da ayrı tabii.
Ve çıkartmalar. Başka bir zaman yapmak için bekletiyorum.
Dün aldığımız dergi, bugün hala ilgi odağıydı. Dışarıya çıkarken bile yanında götürdü. Akşama ise pabucu dama atıldı. Teyzesi İpek'e hareketli kitaplar serisinden son kalan iki taneyi almıştı. Bir tanesini bu akşam getirdi. Yatana kadar onunla ilgilendi. İyi ki yatarken onu da yanına istemedi :))

Günümüzde yazılı basının önemini kaybetmekte olduğu gerçeğine rağmen, ben hala gazeteden okuduğum haberin, elimde sayfalarını çevirdiğim kitabın, kafa dağıtmak için şöyle bir karıştırdığım derginin tadını hiç bir şeyden alamam. Gönlümden geçen de gazete ve dergilerin varlığını sürdürebilmelidir. 4 yorum

meraklı minik hem fiyat olarak çok uygun hem de çok kaliteli bir dergi. ben de almayı çok istiyorum ama malum ortaasya olunca kargo olmuyor ,size de meraklı minikle eğlenmeli öğrenmeli günler diliyorum sevgiler:)

Canım çok teşekkür ederim. Eminin sen dergide yer alan aktiviteleri kendin de yaparsın :))

Ben de ne severdim dergileri. İpeğim de dergilerle bu yaşta tanıştığı için çok şanslı, e O'nun annesi bir edebiyatçı, tıpkı teyzesi gibi ;)))

Ceylan Aydın

Teyzesi zaten yazımda bahsettiğim abla sensin ya :))))

Yorum için açıklama