Oyun Topu Stres Topu

4 Yorum
                 İpek'in doğum gününden kalma bir sürü balon vardı evde. Öylesine bir yerlere sıkıştırmıştım. Bugün yapacağımız top için lazım olunca nasıl sevindim anlatamam. Dün gece yabancı bir sitede gördüm. Bu sabah hemen yapmak istedim. Evde de olunca sevindim işte.
                 Oyun minik toplarla basketbol. İşin en eğlenceli kısmı topları yapmak. Evet topları kendiniz de yapabiliyorsunuz. Balonlar bunun için gerekiyor.
Önce bir balonun içini küçük taneli şeylerle bir huni yardımıyla  ( ben yeşil mercimek kullandım ) tamamen dolduruyoruz.
 Doldurduğumuz balonu en uçtan kesip üzerine katlıyoruz.
Sonra başka bir balonun üstünü kesip geriye kalan kısmıyla doldurduğumuz balonun üzerine kaplıyoruz.

 Aynı işlemi üçüncü balonla da yapıyoruz. Topumuz hazır. 
             Sıktığımızda stres toplarının dokusunu andırıyor. Üstelik bu toplar çocukların motor becerilerini geliştirmeye de yarıyormuş.( Montessori'ye de uydu :) ) Elinde tuttuğu zaman dokusunu hissedecek ve sevecektir. Eline göre olmasından hoşnut olacaktır. Yere düştüğünde de diğer toplar gibi zıplayıp kaçmayacak.
               Oyunumuz için bu toplardan en az iki tane gerekiyor. Bir de topları atmak için  bir kutu ya da sepet. Çocuğunuzun yanına oturun ve ona bir top verin. Önce topu tanıyıp keşfetmesini bekleyin.
                  Kutu ya da sepeti yanınıza koyun. Elinizdeki topu atıp yeniden alın ve bunu bir kaç kere yaptıktan sonra çocuğunuzun da yapmasını isteyin. Bir kaç atıştan sonra kutuyu biraz daha uzağa koyun. Ve nasıl atılacağını gösterin. Topunu atınca alkışlayın,  ( top girse de girmese de ) tekrar denemesi için cesaretlendirin. Birlikte güzel vakit geçirilecek bir oyun olduğunu düşünüyorum.
                  Bizim için ise durum şöyle gerçekleşti. Önce topu eline alıp inceledi. Hatta ağzıyla da keşfetmeye çalıştı. Ancak ben topu kutuya atınca hiç de ilgilenmedi. Kendisi de bir kere attı. Sonra ilgisi dağıldı. İşte böyle :))))))
                 Peki bu ilgisizlik beni caydırdı mı? Tabii ki hayır. O kadar hazırlamışım elbet bir gün oynar. Toplar şimdilik ortada duruyor. İsterse toplarla başka türlü oyunlar oynar. Ben yapacağımı yaptım. Gerisi ona kalmış.   :)
           


4 yorum

ben balon ve tanelerle dokunma topları hazırlamıştım farklı nesnelerle farklı dokunma topları kimi buğday kimi mercimek gibi . Bir türlü fırsat bulup yayınlayamadım ama çok güzel olmuş sızınki. Montessori etkinliği haaarika olmuş elinize sağlık. Beebişte çok sevmiş gibi görünüyor. O arada link partisindeki yazı kaybolmuş tekrar paylaşmak istermisiniz : )

Ben de aynı şeyi sizin blogta sordum. Tekrar paylaşırım. Bu arada kuzucum topu sevdi de aktiviteye şimdilik dahil olmadı :) Çok teşekkür ederim.

Yorum için açıklama