Keçeden Oyun ve Aktivite Minderi

Yorum Ekle
      Özlem Hanımın( canvecereninoyungunlugu) blogunda beğenip, mutlaka deneyeceğim yorumumu bıraktıktan beridir aklımdaydı bu güzel minderden yapmak.Öncelikli olarak yapılması gereken bir alışveriş vardı tabii. Öyle çok fazla malzeme de gerekmiyor. Keçe denen o muhteşem kumaş ile neler yapıyorsunuz neler.
      Malzeme kolay ama yapımı hiç de öyle kolay değil. Yapmam üç gün sürdü. Hatta az biraz yardım da aldım eşimden. Kalın keçe de kullandım ince keçe de. İçini doldurmak için de boncuk elyaf aldım. Yapım aşaması bile zevkliydi.
Kırmızı kalın keçe zemin üzerine ince keçeden araba yaptım ve diktim. Tekerlek olarak iki düğme diktim. Etrafına da yine ince keçeden yuvarlaklar kesip ilik açtım. Düğme ilikleme alıştırması yapması için.
Bej kalın keçe üzerine yine kalın keçelerden harf ve rakam kesip diktim. Rakam, harf çalışması için.
Kalın keçelerden etek, pantolon ve bluz kesip cırt cırtlarla yapıştırdım. Renk ve nesne isimleri çalışması için.
İnce keçeyi güya ağaç şekli vererek kesip diktim. İpek görünce "el " dedi. Haklı çocuk. Ele daha çok benzedi. Dalların ya da parmakların :) ucuna da şekiller ve üzerine düğmeler diktim. Kare, üçgen, dikdörtgen ve daire şekillerin üzerine de aynı şekillerden parçalar kestim ve ilik açtım. Şekilleri tanıma ve  ilikleme çalışması için.
İki ince keçeyi dikdörtgen şeklinde kestim. Üstüne fermuar diktim. Bunu da alttaki kalın keçenin üzerine diktim. Cep gibi olsun istedim. Belki içine bir şeyler koymak hoşuna gider diye.
İnce keçelerden şekiller kesip diktim. Şekilleri öğrenmesi için.
Sonra da hepsini birbirine dikip içini de yarım kilo boncuk elyafla doldurduk. Ama az geldi sanki. Daha çok da konulabilirmiş. Pofuduk pofuduk olurdu.
Sırada bu şirin minderi İpek'imize gösterme aşaması vardı. Sabah kalktığında görmesi için salonun ortasına koyduk. Nasıl olsa bizim kız sabahları erken kalktığından babası işe gitmeden karşılaşma anını görebilecekti. Yüzündeki ifadeye bayılıyoruz :)))

Şaşkınlıkla inceledi. Düğmeleri iliklemeye çalıştı. Harfleri ve rakamları beraber söyledik. Hele fermuarlı bölüme çok takıldı. "cep cep" diyerek açtı kapadı. 

Çok işlevsel ve sürekli kullanımlık bir ürün oldu. Bu etkinliğimiz ara sıra ortaya çıkarılır ve tekrarlanır. Sıkılınca da üzerine yatarız. :)))))
Yorum için açıklama