İpek Sergide

Yorum Ekle

        Bugünkü gezimizi ( Yaklaşık 1 ay önce. Yarım kalmış yazımı ancak tamamladım ) kültürel faaliyete ayırdık. Sakıp Sabancı Müzesindeki "Anish Kapoor"sergisi çoktandır aklımdaydı. Rotamızı Emirgan'a çevirdik . İpek'e yolda nereye gideceğimizi anlattım. Daha önce sergi deneyimi olmuştu . İlk sergi gezisini 8 aylıkken yapmıştı. Dolmabahçe Depo Müzede yer alan "Osmanlı'da Japon kültürü" sergisine götürmüştüm. İlk bienaline de 15 aylıkken teşrif etti İpek Hanım. Tabii ki müze , sergi bilincinin farkında olacak yaşta değil ama yine de bu geziler İpek'in algılarında , beyninde farklı bir kapı açacaktır. Bir kitapta "Çocukların bu en duyarlı dönemlerinde, onları estetik yönü olan güzel şeylerle tanıştırmalıyız" diye okumuştum. Çünkü bu erken evrelerde öğrenilen şeyler, ileriki dönemlerde öğrenilecek bilgilere temek teşkil edecektir.
        Gittiğimiz müzeye gelince; Sakıp Sabancı Müzesi , 1966 yılından beri Sakıp Sabancı tarafından konut olarak kullanılmaktaymış. 1998 yılında içindeki koleksiyon ve eşyalar ile müzeye dönüştürülmek üzere Sabancı Üniversitesi'ne tahsis edilmiş. Modern bir galerinin eklenmesiyle 2002 yılında ziyarete açılmış .
        Müzeye girerken arabayı nereye park edeceğimi düşünürken ücretsiz otoparkının oluşu, benim için oraya  artı bir puan kazandırdı :)  Gişede, öğretmen kartımı çıkaracakken biletleri kesip verdiler. Çarşamba günleri halk günüymüş meğer. Müze ücretsiz geziliyormuş. Sonrasında İpek'i pusetine koyarak müthiş güzellikte olan bahçesinden geçerek içeriye girdik.
   
Sergi üç katta sergileniyordu. Her kat için asansör oluşu, bizim de gezmemizi kolaylaştırdı. Zaten bu gibi yerlerde çocuklu oluşunuz hiç engel teşkil etmiyor. Bilakis yardımcı olmaya çalışıyorlar.

Sanatçının kullanımda ön planda tuttuğu sarı, kırmızı ve mavi çalışmalarından biri.
      İpek kızım sergi boyunca beni hiç rahatsız etmedi. Eserlere bakarken tabii ki onu da ihmal etmiyordum. İlgisini çekecek tonda ve merak uyandıracak cümlelerle dikkatini çekmeye çalışıyordum.
                                                  Sofia
                                                    Sarı.  Buraya bana çok ilginç gelen eserlerden bazılarını koydum. Daha fazlasını görmek için anishkapooristanbulda.com adresinden faydalanabilir veya canlı olarak sergiyi gezmeye gidebilirsiniz. Ancak bunun için acele etmeniz gerekiyor çünkü sergi 2 Şubat'ta sona eriyor.
Sergi sonrasında kahvelerimizi içmek üzere galeri girişinin üzerinde yer alan restorana uğradık. Müze ziyaretçilerini ağırlayan mekan, "Dünyanın En İyi Restoranı" dahil pek çok ödül kazanmış.
Bugünkü sergi gezimizden de gayet memnun ayrılarak evimizin yolunu tuttuk. 

Yorum için açıklama