Eşi Eşi Oyunu

2 Yorum
              Eşleştirme yapma çeşitli materyallerle denenebilir. Ben de ne yapsam diye düşünürken evde olan bir oyunumuz geldi aklıma. Hafıza kartları oyunu. Kartları ters çevirip sırayla açarak eşini bulmaca. Oynardık bir aralar. Şimdi İpek oynayacak. Onun oyunu biraz farklı olacak tabii. İlerde kartlar hala sağlam kalırsa birlikte hafıza oyununu da oynarız. İpek için kartları düz olarak dizdim.
Kendince isimler taktı kartlara. Koşuyor, top oynuyor, fış fış babıyor( yüzüyor)gibi...
Beş tanesini eşleriyle ayırdım. Hepsi birden bir anda fazla gelirdi. Sonra sayıyı arttırmayı düşündüm.  Karşılıklı koydum ve eşlerini bulmasını istedim. 
Aklı vermediğim diğer kartlardaydı.
 Oyuna eşi eşi adını verdi. Eşini buluyoruz ya :)))
İpek'in de keyif aldığı bu oyun eşleştirme kavramını öğrenmesine yarayacaktı. Hatta başka bir zaman aynı renkteki kartları  gruplayarak renk çalışması da yaptırırım diye düşündüm. Bu kartlar çok işime yarayacaktı.

 Daha sonra oyun diğer kartların da alınmasıyla başka bir oyuna dönüştü. Kartları dizmek, bildiklerinin adını söylemek, toplamak sonra tekrar dizmek gibi kendince oyunlar geliştirdi İpikom. Günlerce de elinden düşürmedi. Kimi görse kartları çıkarıyor eşi eşi diyerek oynamak istiyordu.

O günlerde bir başka eşleştirme çalışması daha yaptırdım. Aldığım çıkartmalarla nasıl bir etkinlik yaparım diye düşünüyordum. Meyveler ve sayılar çıkartmalarını kullandım. Boş bir kağıda meyvelerin resimlerini çizdim. Sonra da çıkartmayı uygun resmin üzerine yapıştırmasını istedim.
Çok hoşuna gitti ve uzun süre bu etkinlikle oyalandık, eğlendik.
Aynı şeyi sayılar çıkartmasıyla da yaptık. Sayıları yapıştırırken 1 den 10 a kadar sayarak yaptık.
 Sayıları ve matematiği hayatına erkenden sokmak gerekirmiş. Zihinsel gelişimine katkısı oluyormuş. Merdivenleri çıkarken, inerken basamakları sayıyoruz. Oyuncaklarını toplarken sayıyoruz. Bir şeyi beklemesini isterken de sayarak bekliyoruz. Ona kadar saydıktan sonra salıncaktan ineceğiz ya da beşe kadar saydıktan sonra yanına geliyorum gibi. Bu da zamanı kullanmasını, beklemesini öğrenmek için uygulanacak bir metot olarak öneriliyor.

Yaptıklarımızı bir dosyada tutup saklıyorum. Aklımda İpek için bir etkinlik albümü hazırlamak var. Etkinlik fotoğraflarını, yazıp çizdiklerini bir araya toplamak istiyorum. Bakalım ne zaman vakit bulurum. 

Etkinliğimiz ve keyfimiz bol olsun....2 yorum

3. karedeki bakışlara bittim. tam 'aklım orda kaldı ama' bakışı :)) çok iyi yakalamışsınız :)

Yorum için açıklama