Atmasyon Uydurmasyon

Yorum Ekle
                 Buradan yemek paylaşmak, tarif vermek hiç düşündüğüm bir şey değildi. Yemek konusu başlıbaşına bir blog konusuydu. Zaten bu tarz siteler de hayli mevcut. Benim de beğenerek takip ettiklerim var hatta.
                 Bana göre ilginç bir buluşla, ortaya iyi bir şey çıktı. Belki hoşuna giden, denemek isteyen olur diye burada paylaşmak istedim. O kadar çok tarifin nereden çıktığını düşünürdüm hep. Ne kadar çok isimle ne çok yemekler var. Hep yenileriyle de karşılaşırız. Hiç duymadığım bir tarifle karşılaştığımda bunu kim nasıl bulmuş acaba diye merak ederdim. Benim buluşum ise şöyle oldu:
                İpek'in öğle yemeği için püre yapmıştım. İçinde tereyağ, soğan, ıspanak, havuç, bulgur vardı. Blenderdan geçirip koyu bir kıvam elde ettim. Sık sık yaptığım yemeklerden. Püre olarak yapmamın nedeni de kırmızı eti başka şekilde yememesi. Karıştırınca anlamıyor. Ama o gün nedense yemek istemedi. Her ne kadar bir öğünlük yapmaya çalıştıysam da tencerede epey kalmıştı. Bazen ben de yerim, biter. Bu sefer benim canım da pek istemeyince ne yapsam diye düşünürken, püreyi değişime uğratmak geldi aklıma. İpek hamur işlerine (poğaça, ekmek, kek ne olursa) bayılıyor. Ben iyisimi poğaça hamuru hazırlar içine de harç olarak bundan koyarım dedim. İpek de yer. Sonuç: Bir annenin zaferi. Öyle yemezsen böyle yersin. Yemeğin ziyan olmaması, İpek'in bir şekilde bu faydalı karışımı yemesi ve ortaya lezzetli bir şey çıkışı hoşuma gidince, ben de yazıp paylaşmak istedim. Tarife gelince, el ayarı göz kararıyla şöyleydi:

             Yarım su bardağı zeytinyağı
              100 gr tereyağ
               2 yumurta ( birinin beyazı içine sarısı üstüne )
               yarım paket karbonat
               1 su bardağı yoğurt ( biraz daha çok olabilir, sulu kısmından da koydum )
               tuz
               aldığı kadar tam buğday unu

Tüm malzemeler karıştırıldıktan sonra yumuşak ama ele yapışmayan bir kıvam elde edince bir parça alıp elimizde açarak içine hazır püre harçtan koyuyoruz. Dilerseniz üzerini susamla da süsleyebilirsiniz. 170 derece fırında 40 dakika pişirdim. Fırına göre pişirme süresi değişiklik gösterebilir. Poğaçanın görüntüsü gibi tadı da güzeldi.

Bundan sonra bitiremediği yemeklerle ne yapılacağı belli oldu. Hem sonradan acıkınca atıştırmalık olarak da iyi oluyor.

N'apalım çocuklar yemeyince, annelerde çareler tükenmiyor.

Yorum için açıklama