Aktarma Ya da Aktaramama

4 Yorum
          Bugünlerde hep dışarılardayız. Sabah erkenden uyanır benim minik kuş. 6.30-7.00 kadar erken :( O hep öyleydi ya ben buna bir türlü alışamadım. Kahvaltıya kadar oynayacağı ve oyalanacağı ne bulursam veriyorum. Ben de o sırada yarı kapalı gözlerle kahvemi içip uykumu açmaya çalışıyorum. Kahvaltı sonrası evimizin yakınındaki parka çıkıyoruz. Orada 1-1.5 saat kadar salıncakta sallanıyor, kayıyor, koşuyor ve bolca enerji harcıyor.
         Eve gelip öğle uykusunu uyuyup uyandıktan ve yemeğini de yedikten sonra yine dışarı çıkıyoruz. Uyandığı saate göre yakın ya da daha uzak yerlere gidebiliyoruz. Bugünkü gezimiz kısa sürdüğünden eve erken geldik. Bugün için hazırladığım özel bir etkinlik yoktu. Ancak İpek halısına kurulmuş "oyun oyun " diye bağırıyordu. İlk seferinde, aktarma yapması için kullanacağı kapları getirirken "Bunlarla oyun yapacağız" demiştim. Kapları vermemi istiyordu demek ki. Kendi etkinliğini kendi buldu yani.
          İlk aktarma denememiz ve sonrakiler pek amacına ulaşamamıştı. Cevizle, yeşil mercimekle, nohutla  yaptırmayı denemiştim. Bir kaç denemeden sonra hepsini yere dökmüştü. Aktarmaktan ziyade alıp yerlere saçmak hoşuna gidiyordu. Ben de bu durumda, küçük kaslarını geliştirecek başka etkinlikler yaparız diyerek aktarma işlerine ara vermiştim. Eh bugün kendisi isteyince belki de hazırdır diye düşünerek iki kabı, kepçeyi ve nohutları önüne koydum. Sevinçle karşıladı. Ne yapılacağını göstermemi bile istemeden kepçeyi elimden aldı.
                                            Ancak yine tutturamayınca bu kez elleriyle denedi.
 O da hoşuna gitmedi çünkü bir seferde eline sadece bir nohut alabiliyordu. Yorucu geldi sıkıldı.
                 O da en sevdiği şeyi yaptı. Yaptıktan sonra da "eee döttü (döktü) dedi :))))
Ama bu kısmı eğitici ve öğretici oldu. Tek tek yerden toplamasını söyledim. Önce yaptı. Sonra baktı ki çok fazla ve her yerdeler, bıraktı, kalktı gitti. 

Aktarma konusunda ısrarcı olmaya gerek yok. Kendi kendime ya kızının böyle eğlenmesini kabul edeceksin ya da bu sevdadan vazgeçeceksin dedim ve bu etkinliğe burada son verdim. 
Tabii oyun oyun diye isteyene kadar....


4 yorum

Bu yazıyı okurken çok eğlendim.

Ceylan Aydın

Bizim ki de aynı iş boyunu aşınca bırakıp gidiyor . Yazı çok güzel olmuş. Ne güzel eğlenmiş

Teşekkür ederim Nihal. Kendi yöntemlerince eğleniyorlar değil mi canım?

Yorum için açıklama