Parmak Boya Deneme 1

Yorum Ekle
             İpek'in boyama, karalama yapması için daha önce de bir girişimde bulunmuştum.Carioca'nın jumbo baby mum boya setini almıştım. Boyama kağıtlarının üstünde deneme yaptık. Çok fazla ilgisini çekmedi. Ben de kaldırmış, ara sıra denerim demiştim. Biraz daha zamanı var sanırım diyordum.Geçen gün 18 aylık oldu. Artık parmak boyası vakti gelmiştir diyerek, evde parmak boyası nasıl yapılır araştırmasına girmiştim. "Çocuğumla Eğlenirken" blogunda bulduğum tarifi denemeye karar verdim. Bu tarif için Nihal Hanıma teşekkür ediyorum. Hemen harekete geçtim. Önce gıda boyalarını Beşiktaş kırkambardan satın aldım. İyice güvenilir olsun istedim. Diğer malzemeler zaten kolay. Şöyle ki:
Malzemeler:
- 1 çay bardağı un
-3 çay bardağı soğuk su
- 1 çay kaşığı dolusu tuz
- Gıda boyası
Hazırlanışı:
İçine su koyduğunuz bir kabı ocağa koyun. Kaynamakta olan kabın içine bir kap konularak(benmari yöntemi)un, tuz ve soğuk su karışımı koyulaşıncaya kadar pişirilir.Ateşten indirdikten sonra karışım iyice karıştırılır.Hazırlanan karışım istenilen miktarda gıda boyalarına eklenir(Boyalar yapıldıktan sonra dolapta 1 hafta bekleyebiliyormuş )Ben de hemen hazırladım ve de ertesi gün İpek hanımın beğenisine sundum. Veee sonuç:
Önce acaba nasıl bir şey diye denedi. Ben de öyle bir hazırlamışım ki önlükler, örtüler filan sanırsın ki kız kendinden geçecek boyarken :)))
Sonra aaa n'olmuş bu ellere der gibi bi baktı. Eline bulaşan kırmızı renkten irkildi.( Zaten eline ne bulaşsa rahatsız olur.Kum, yemek, çamur, kırıntı her ne olursa...)
Bir eline bir kağıda baktı. Kağıda sürünce neden geçmediğini düşündü herhalde.
Sonuç olarak tanımadığı bu karışımdan huylandı ve daha fazla devam etmek istemedi. Demek ki kızımın içindeki ressam henüz uyanmamış. E n'apalım zorla güzellik de sanat da olmaz diyerek bu etkinliği şimdilik sonlandırdık.
        Bakalım diğer denemelerde neler olacak?...

Yorum için açıklama