O Günlerden Bugüne

2 Yorum
         İpek, 16 Ocak'ta 18 aylık oldu. 1.5 yaş gerçekten çocuğun büyüdüğünü anladığınız zamanmış. Kızımız artık pek çok şeyi yapabiliyor ve ifade edebiliyor. İnsan nereden nereye geldik diyor, duygulanıyor. Ne kolay geçti diyebilirim, ne zor. Ne çabucak geçti derim, ne de geçmek bilmedi. Ne yaşanması gerekirse yaşadık ve yaşıyoruz. Böyle bir mucizeye tanık olmaktan mutluluk duyuyoruz.Biraz daha büyüyüp, ayrı bir birey olma ayrımına varmaya başladıkça bazı zorluklar da beraberinde geliyor elbet. Önce kısa bir geçmişe dönüp, daha önce yazmayı çok isteyip de atladığım İpek neler yaptılarla başlayıp, şimdi neler yapıyor, ne gibi gelişimler sergiliyor konusuna gelmek istiyorum.
         İpek yürümek için pek acele etmedi.İlk adımını 1 yaşında atmıştı hatta elimizi tutarak biraz yürümüştü ama kendi kendine yürümesi 13.aya denk gelmişti. Zaten emeklemeye de 10. ayda karar vermişti. Bütün bunlara rağmen minik kuşum 9..aydan itibaren şakımaya başlamıştı. Baba, mama , dede, abba gibi kelimeleri söyleyebiliyordu. Hatta birds , bye bye , hello gibi İngilizce kelimeler de söylemeye başladı.Anneanneyi de çok güzel söyledi. İlk anne deyişini ise 1 yaşında duyabildim.
        Sonrasında olanlar :
         13 ay: Desteksiz yürüyebiliyor.  Kendi kendine uyuyabiliyor çoğunlukla gece yatıp sabah kalkıyor.
          14 ay: Dittii( gitti) de de (gel gel ) gibi kelimeler de eklendi.
         15 ay: 1.tekil şahıs kısa cümleler Otudum( oturdum) dattım (yattım) cümlelerini çok güzel söylüyor.
          16 ay: Bulaşık makinesini boşaltmama yardım ediyor. Eline bir şey verdiğimde odasına götürüyor. Eşleştirmeler yapabiliyor.Nerede diye sorduğum nesneleri tekrar ederek gösteriyor.
          17 ay: Uykuları değişti.Yalnız uyumayı reddediyor.Gece uyanmaları başladı. İtirazlar , direnmeler, bağrış çağırışlar başladı. Çok fazla yakınma ve şikayet şeklinde mızıldanıyor.Azı dişlerinin dördü birden çıkıyor.Haklı yavrucak. Kim bilir ne acı çekiyor. Anneye düşkünlük arttı.Sürekli anne diyerek hem gözünün önünde olmamı istiyor hem de hep ilgilenmemi.
          İpek genelde aylık gelişime uyuyor. Daha azını ve ya daha çoğunu yaptığı da oluyor tabii. İşte 18 aylık bebek gelişimi .
          Kaba motor: Merdivenden emekleyerek iner. İyi koşar. Küçük sandalyeye kendisi oturur. Dururken top fırlatır.
          İnce motor: 4 küple kule yapar. Taklit yapar. 18 aylık olunca oyuncakları artık ağzına götürmez, elinde evirir çevirerek inceler.
          Kendine yardım: Evde kendi kendine gezinir , oyuncaklarıyla oyalanır.
         Eğer çocuk hazırsa bu ay içinde tuvalet eğitimine başlanabilir deniyor ancak ben 2 yaş olmasınına taraftarım.
         Problem çözme: Oyuncakların ya da cisimlerin parçalarını eşleştirir.
         Sosyal ve duygusal gelişim: Diğer insanlarla ilgilenir. Utanma davranışı gösterir.
         Dil gelişimi: İsmi söylendiğinde 3-4 cismi gösterir.3 vücut bölgesini gösterir.Kendisini işaret eder. Benim kavramını anlar.10-25 kelime kullanır.
                16 Ocak, 18. ayını doldurdu. İpek elinden tutunca merdivenlerden iniyor, koşuyor.Koltuğa kendi inip çıkıyor. Yapbozlarıyla oynamayı ve "yüksek" diyerek kule yapmayı seviyor.İki kelimelik cümleler kurabiliyor( otudum ben gibi), adını sorunca söylüyor. Dil gelişimi çok hızlandı.Annenin, babanın demeye de başladı.İyelik ekleri de tamam yani. Müthiş bir taklit ustası tabii söylemeye gerek yok. Ne görse özellikle de ne duysa o da tekrar ediyor. Uçak sesinden tutun da geçen simitçinin, çalışan arabanın sesine kadar. Taklit konusunda çok başarılı yani. Hafızasının kuvvetine de hayran bıraktırıyor. Bir gördüğü insanı unutmuyor. Bu özelliği daha önceden beri var. Hatırladığı kişiyi ona özel bir şeyle hatırlıyor. İpek kısa süreli de olsa kendini oyalardı önceden de. En çok da kitaplarını karıştırarak, okuyarak :) oyalanıyor. Sanırım 4 aylık olduğundan beri kendisine masal okumamın bunda bir payı vardır :)
         Yaşayacağımız daha ne maceralar var. Mutlulukla, paylaşarak  nice aylara, yıllara...
      ·              

2 yorum

Hikaye gibi okunan güzel bir yazı, devamını bekliyoruz.

Ceylan Aydın

Yorum için açıklama