İpek'in uyku eğitimi

2 Yorum
                                                                                                                                               

        Hamileliğimden beri elimden düşürmediğim kitaplar vardı. Tracy Hogg'un kitabı bunlardan biriydi.Yalnız sakıncası şuydu ki biraz takıntı yapmış durumdaydım sanki.Yani her şey mükemmel , olması gerektiği gibi olmalı , doğru yapmalıyım , başarmalıyım şeklinde durumlara girmiştim. Kitabın söylediği, bebeklerin bir düzeni olması, günün programlanması gerektiği ,  uyku eğitiminin her çocuğa verilebileceği şeklindeydi.

         Bebekleri ay ay anlatıyordu.Bu konularda bilgilenmek çok hoşuma gidiyordu ama neden gerektiği kadar uyumadığı konusuna çok takılıyordum. Mesela uyku öğünü diye bir şey vardı. Gece saat 11.den sabah 6-7ye kadar deliksiz uyumasının mümkün olduğunu söylüyordu.Yeter ki gündüz yeterli beslemiş gece de 11 de uyku öğününü vermiş olalım . Ben de denedim bu yöntemi ama kızım uyku öğününü almadı dolayısıyla daha geç saatte uyanıp mama istiyordu.

          Gündüzleri az uyuyor diye yatır kaldır yöntemini denedim o da tutmadı.Her çocuğun farklı yöntemi olduğu doğru. Deneyip bulmak gerekiyormuş.Aslında kızım uykuya dalarken çok zorluk çıkarmıyordu. İlk 6 ay zaten emerek uyuyordu. Bazen de yatağında şarkı  , ninni mırıldanarak uyutuyordum.  Anne sütünü bırakınca - ki bu 6.ay bitince oldu - yatağında uyutmaya başladım . Hiç sallamamıştım ve öyle bir şeye alışmamıştı.Yatağını hafif hafif sallıyordum bazen. Az uyuduğunda yatağından almamaya biraz daha uyutmaya çalıştım.Yanında kaldığımda bazen uykuya devam ettiği oluyordu. Gece uykusuna 7.30- 8.00 gibi yatıyordu. Onu hiç değiştirmedi. 40 günlükten sonra kendi kendine böyle bir düzen geliştirdi. Biz de buna bağlı kaldık ve hiç şaşmadık. Programlarımızı hep ona göre yaptık. Gece de iki kere uyanıyordu ,mamasını yani sütünü içiyordu. Sabah 6.30- 7.00 gibi uyanıp sonra duruma göre tekrar uyuyor sonra öğlen bir uyku daha , öğleden sonra da yarım saat şekerlemesi oluyordu.Tam bir düzen oturmuş değildi ama her gün durum hemen hemen böyleydi.

        7.ay bitiminde gece uyanmalarını arttırdı. Gece 3 kere uyanıp mama istiyordu. Bu durum gündüz iştahını da etkiliyordu. Yemek çok zor yiyordu. Ben de gece uykusuz kalmaktan ve düzensizlikten hem de zor yedirmekten yorulmuş, çare arıyordum.Yine araştırmalara giriştim. Uyku eğitimi hakkında hep bir şeyler okuyordum zaten. Bebeğin 6.aydan sonra gece beslenmesine ihtiyacı olmadığını yazıyordu uzmanlar. Doktoruna sordum o da aynı şeyi söyledi .Benim harekete geçmem 8. ay itibarıyla oldu.

Kitaplarını da okuduğum Sinem Olcay Kademoğlu ile görüştüm. Uyku eğitimi hakkında bilgi verdi ve eğitimi nasıl yapacağımı anlattı .Zaten işim zor olmayacaktı. İpek yolun yarısında sayılırdı.Yatağında yatırıyor olmam ,bazen kendi kendine uykuya dalması işleri kolaylaştırıyordu. Benim halletmem gereken önce gece uyanmalarını ve mamayı kesmek sonra da gündüz uykularını uzatmaktı. Önce gece uykularından başlamamız gerekiyormuş.

      Eşimle de konuşup başlamaya karar verdikten sonra uyku eğitimimiz başladı. Eşinizin desteği çok önemli çünkü dayanamadığınız yerde devreye girebilmeliler. İşte İpek'in uyku eğitimi

      1.gün: Akşam 8.00de yatırdık.( Her akşam aynı saatte yatırmaya özen gösterdik.)Yarım saat öncesinde uyku rutinimizi yapmıştık. (Uyku düzenini otırturken belli bir rutin en önemli şeylerden biri.) Bizim rutinimiz banyo, masaj ve müzik dinletme. Sonra yatağına bıraktım, "iyi uykular" deyip öptüm ve odadan çıktım. Arada bir mızıldanınca yanına gidip minik adımlarla( şşş diye fısıldayıp, gerekirse hafifçe dokunup pat pat yapmak, tatlı bir ses tonuyla "iyi uykular bebeğim" demek) sakinleştirdim ve odadan çıktım. Kısa bağırışlar sonucu kendi kendine 20 dakikada uyudu. Gece alıştığı saatlerde (11.30 12.30) uyandı. Çok az ağladı ve sustu.Sonra saat 2.00de ağlamaya başladı ve yine benim minik adımlarla sakinleştirmelerim sonucu 1 saat sonra yani saat 3te süt içmeden tekrar uyuyabildi. Sabah 6da yine ağlayarak uyandı ve ben de artık acıkmış olduğunu düşünerek ya da hissederek sütünü verdim ve hemen uyudu. Uyanma saati olan 7de kalktı. İlk günü sorunsuz atlatmıştık.

      2.gün: Sonra sabah uykusunu 9.00-10.30 arası yaptı. Yatağında pışpışlamamla uyumuştu. Öğle uykusunu 1.00-1.30 arası yaptı. Günün diğer uykusunu ise yine benim pışpışlamamla 4.00-5.30 arası yapmıştı. Akşam yine 8.00de yatağına yatırmamızla 15-20 dakika gibi bir sürede uyudu ve yanına çok az gitmem gerekti. Gece bir kaç kez ağlama, mırıldanma gibi sesler çıkardı ama uyanmadı. Sanırım alışkanlıkla uyanır gibi oluyor ancak uykusu ağır basıyordu. Sabah 6.00da uyanıp ağladı ve ben biraz daha bekleterek sütünü 6.30da verdim. Tekrar uyudu.Sabah kalkışı 7.30du. Zafere yaklaşıyor muydum bu kadar kısa sürede?

      3 gün:Sabah uykusuna 9.30 da yattı. 11.00de uyandı.Yine benim hafif pışpışlarımla uyumuştu.Öğlen uykusuna 1.00de yatıp 2.30da uyandı ve günün son uykusunu 5.45 -6.15 arası yaptı.Akşam yine 8.00de yatağındaydı ve yanına hemen hemen hiç gitmememle yarım saatte uyudu.Gece pek çok kez ağlama ve mırıldanma arası sesler çıkardı. Sanki çok rahatsız ve yetersiz uyumuştu. 5.30da uyanıp ağlayınca yine 6ya kadar beklettim, sakinleştirdim ve 6da sütünü verdim uyudu. 3.gün daha kolaylaşması gerekirken, sanki biraz daha zorlaşmıştı.

      4.gün: Akşam aynı saatte yatırmıştık. 15 dakika gibi kısa bir sürede uyudu. Ancak gece sık sık uyanmış, zaman zaman ağlamış ve süt istemişti. İşte bunlara direnmek zordu. Gidip sütü yapayım vereyim uyusun diyorsunuz. Ama yanlış olduğunu da biliyorsunuz. Çünkü tutarlı olmak çok önemli ve ilk kural.

     5. Bu akşamki uykusuna 10 dakikada dalmış ve gece iyi uyumuştu. Yeniden ümitlendim tabii. Yolunda gidiyor diye sevindim. Ama uyanır mı, süt ister mi stresi beni epey germişti. 

     6.gün: Sabah yine 6.00da sütünü içti ve uyudu. 7.30da uyandı.İlk sabah uykusuna 9.30da yatıp 11de uyandı. Sabah uykusuna biraz daha zor daldı. Öğlen uykusu 13-14.30 arası uyudu ve uykuya dalmasında sorun olmadı. 16.30da uyku sinyalleri verince pusetinde uyutmak istedim ancak 15 dakika uyuyabildi.Akşam 19.30da yatmak istedi ve 5 dakikada uyudu.Yanına gitmeme gerek kalmamıştı.Gece daha az mızıldanmayla sabah 5.30a kadar uyudu. Uyandığında sütünü istedi ama sakinleştirip bekletip yine saat 6da verdim.

     7.gün: Sorunsuz bir gece daha geçirmiştik. Gündüz uykularına da kendi kendine dalmaya başlamıştı. Artık yanına gitmeme gerek kalmıyordu.

     8.gün: Bu akşamki uykusuna dalışı zor olmuştu. Yarım saatte uyumuş ve yanına bir kaç kere gitmiştim. Ağlaması farklı gelmişti. Sanırım karnı ağrıyordu. Sıkıntısı vardı. Uyuması için yardım ettim. Sonra saat 4.40ta uyanıp ağlamaya başladı. Ben de yanında başını okşadım, sakinleştirdim. Yarım saat bu şekilde devam ettik. Derken 5.10da tekrar ağlamaya başladı. 5 dakikada yine sakinleşti. Ancak 6da uyuyabildi. Yaşadığım zorluklar beni vazgeçmeye  itiyordu. Ancak inatla direndim.

    9.gün-10. gün: Artık kendi kendine uyumasında hiç sorun yoktu. Ancak gece uyanıp ısrarsız ağlamaları oluyordu. Sakinleştirmelerim işe yarıyor, bir müddet sonra tekrar uyuyordu. Zaman zaman ısrarlı ağlamaları oldu ise de yarım bırakmamaya kararlıydım. Çünkü "Başlayınca bitirmelisin yarıda bırakırsan her şey eskisinden kötü olur" demişti bana uzman.

       Ben 2 ay daha bu şekilde günlük tuttum. Özetle, günler buna benzer şekilde devam etti.Sonuçta biz yanında olmadan kendi kendine uyumayı , uyandığında yine kendi kendine tekrar uykuya dalmayı ve de gündüz uykularından erken uyandığında yatağında 45 dakika daha kalabilmeyi, hatta kimi zaman uykuya devam edebilmeyi öğrendi. Ama yine de bunlar çocuk ve hala farklı şeyler de gelebiliyor başımıza.Bazen kendi uyumak istemeyip yanında ona ninni söylememizi istiyor veya  gece uykusundan uyanıp bizi yanında isteyebiliyor.Ama bunlar sorun değil. Hem sık olmuyor hem de nasılsa diğerini öğrendiği için tekrar eskisine dönebiliyor.Dolayısıyla biz de artık panik yapmıyoruz böyle durumlarda.
       Sonuçta en doğru kararı ve uygulamayı siz seçeceksiniz.Sorunuz olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.Herkese kolay gelsin iyi uykular olsun....

                                                                                                                              Eylül, 2013

2 yorum

Avantajınız İpek'in yatağında yatan uyumlu bir bebek olmasıymış, aynen dediğiniz gibi. Ben oğlumu yatağa bırakıp çıktığımı hayal bile edemiyorum :) bu yöntem ferber'e benziyor, nedir yöntemin adı?
Paylaşımınız için teşekkürler.

Bu eğitimi çocuk gelişimi uzmanı psikolog, yazar , eğitmen Sinem Olcay Kademoğlu'ndan aldım.
http://www.istanbulparentingclass.com/uyku.php bu siteden bilgi alabilirsin.Ferber yöntemi değil.O daha çok ağlatmaya dayanıyor sanıyorum.Ben 5 dak.dan fazla izin vermedim ve yine şansıma kızım ağlamıyor söyleniyordu aslında.O şekilde çok ağlasa başka yöntem denerdim ki o da Kim West yöntemi olabilirdi.

Yorum için açıklama