Bebeğime alışveriş

Yorum Ekle
Ben de herkes gibi bir ihtiyaç listesi çıkarmıştım.Bunun için de çeşitli internet sitelerinden yararlandım.Kullanıp kullanmadıklarımı derleyerek en çok nelere ihtiyacınız olabileceğini paylaşmak istiyorum.
Gelen ve de gelecek hediyeleri de hesaba katarak davranmak gerek bence.Biliyorum dayanılmaz bir istek duyuyoruz bir sürü şey almak için ama sabırlı olmakta fayda var diyorum.Şimdi gelelim ilk listemize....

- En başta hastane çıkış seti geliyor tabii.Hastaneye gittiğinizde hemen istiyorlar sizden. Doğumdan sonra bebeği giydirmek için. Siz de benim gibi kararsızlardansanız 2 tane edinmenizde fayda var derim.


- Hastane çıkış setlerinin içinde zıbın da oluyor.Zaten 2 tane yeter.Çünkü benim en çok kullandığım body ler oldu.Kızımın doğumu yaza geldiği için kolsuz ve yarım kollu body ler en gerekli olanlardı.Her birinden 3er tane.
- Penye patikli pantalonlar ve pijamalar da bir kaç tane edinilmesi gereken ilk ihtiyaçlardan..En az 3-4.
- Akşam veye gece yatarken ya da serin günler için aldığım tulumlar da çok işime yaramıştı tabii.En az 3-4 adet olmalı.
- Penye ya da zamanına göre daha kalın battaniyeler.2 tane yeterlidir.Sayılarını az yazmamın nedeni kıyafetlerin  hediye olarak da gelebileceğinden zamanla ihtiyaca göre alabileceğiniz için.
- Biberon olarak Avent'i tercih ettim.125ml lik olanlardan 1 tane ve bir yedek biberon ucu almıştım başta.Sonra 2 biberon daha aldım.Ve Avent marka sterilizatör de hediye olarak geldi.Böylelikle kaynat beklet durumundan kurtulmuş olduk.Bence kullanışlı bir alet.İlle de olmalı mı? Evet olmalı derim ben.Ama fiyat olarak daha cazip olanlarından da alabilirsiniz.Onlar da işe yarıyormuş.
- Yeni doğan bebek bezi ( ben arkadaşımın tavsiyesi üzerine Huggies kullandım.Prima dan memnun kalmamıştım.) ıslak mendil ve ayrıca pamuklu mendil.( Altını temizlemek için Mothercare den aldığım pamuklu mendilleri ıslatıp kullandım.Diğer ıslak mendilleri ise dışardayken kullanıyordum.)
- Ateşölçer.Marka ise kesinlikle kulaktan ölçen Braun.Tırnak makası , tarak ve fırça seti , burun aspiratörü.
- Eğer doğumunuz yazın çok sıcaklarına gelmediyse bebeğinizin üzerini örtmektense uyku tulumu almanızı öneririm.Böylelikle her dakika üzeri açılmış mı veya örtü yüzünü kapatmış olabilir mi diye kontrol etmeniz gerekmeyecek.Yaz için olan incecik modelleri de var aslında.Biz 3.aydan itibaren kullanmaya başladık.O zamana kadar aklıma gelmemişti.Hediye olarak gelince ne kadar işe yaradığını gördüm.
- Kundak almanızı ve mutlaka yapmayı denemenizi tavsiye ederim.Okuduğum kitaplarda faydalarını anlatmakla bitiremiyorlar.Eskiler bilir de yaparmış demek ki.Sonraları Amerikalılarca zararlı bulunup kullanımı  neredeyse bırakılmış.Ancak şimdilerde yeniden eskiye dönüş var.Yapılan araştırmalar kundak yapılan bebeklerin kolik ve gaz şikayetlerinin daha az olduğu , uykuya daha rahat dalıp daha uzun süre uyuyabildiğini gösteriyormuş.Tabii kundak diye bir ürün satın almayabilirsiniz de .Kare veya dikdörtgen herhangi bir kumaş da ihtiyacınızı görebiliyor.Biz bir tane satın almıştık ama çok gevşek bir model olduğundan ve bizim kızımız da aşırı hareketli olduğundan işimize yarayamadı.Aslında bu konuda ısrarlı olup tekrar tekrar ve gerekirse başka bir kumaşla tekrar denemeliymişiz.Çünkü önceleri karşı koyabilseler de aslında bu onların rahatı içinmiş.Bebeklerde düşme refleksi olarak bilinen moro refleksini engelliyormuş.Bebekler kollarının kendilerine ait olduğunu da bilmez dolayısıyla hareket edince de kendilerini rahatsız eder hatta uykudan bile uyandırabilirmiş.İşte kundak bu durumlara çareymiş.
- Bebek arabası olarak Graco Signature Travel System satın aldık.Bu üçlü sistemde bir adet stroller yani arabanın tekerlekli olan bölümü , bir adet 6.ay itibarıyla oturabileceği koltuğu ve bir de doğumdan itibaren 1 yaşına kadar kullanabileceğiniz hem bebek araba koltuğu hem de stroller üzerine takıp gezdirebileceğiniz koltuğu mevcut.
Daha çok araştırma yapmış olsam başka bir model isterdim.Dördüncü parçanın da olduğu travel system arabalar var.Onlarda tamamen yatık olarak kullanılabilen   küçük bebekleri rahatlıkla yatırabileceğiniz bir parça daha var.
Graco symbio travel system benim istediğim modelmiş aslında.Maxi Cosi de çok tavsiye edilmişti .Ancak fiyat olarak Graco biraz daha cazipti.Aldığımız ikinci araba ise tamamen yatabilmesi ve çift yönlü oluşuyla bizim için çok kullanışlı oldu.
Bu arabayı özellikle almaktaki maksadım 10 günlüğüne bir tatile gidecektik.Nerede yatırayım derdi de olmadan hem taşıması kolay hem de yatak olarak kullanabileceğim bir araba olsun istedim.Bu ihtiyaçlarımı da karşıladı zaten.
Neredeyse en son aldığım ihtiyaç yatağı oldu.Aslında bebek odası takımını almıştık.Büyüyen beşik ve dörtlü çekmece şeklinde.Odası her şeyi ile hazırdı.Ama şöyle bir durum vardı ki doğduğunda ilk zamanlar kendi odasında değil bizim odamızda yatacaktı.Bu yüzden de bizim odamıza bir yatak almam gerekiyordu da nasıl bir şey almalıydım ? Önce klasik beşiklere baktım."Onlarda çok yatıramazsın bebeğini  , en çok 4 ay "dediler .Ben belki 6-7 ay yanımda yatırmayı düşünüyordum.Ondan vazgeçtim.Sonra park yatakları düşünmeye başladım.En azından sonrasında da oyun parkı olarak kullanabilirim diye düşündüm.Bebek odası takımını internetten sipariş vermiştim.Park yatak da öyle oldu.Stork marka turuncu renkli şirin bir şeydi. Yatak geldikten ve odamıza kurulduktan sonra rahat ettim.Artık doğurabilirim dedim.Çünkü açıkçası ya erken doğar da biz hala yatağı almamışsak diye epey dertlenmiştim . 
Banyo için ise bir küvet ve içine kaymasını önlemek için file satın aldık.İlk günler küveti güneş gören odaya koyup orada yıkıyorduk.Şampuan olarak ise önce organics kullandım.Nemlendirici olarak da aynı markayı tercih etmiştim.Ancak sonraları bebeğimim cildinin atopik olması ve aşırı hassasiyeti sebebiyle Babe nin kremini ve yıkama yağını kullandım.Çok da memnunum halen aynı ürünleri kullanıyorum.Pişik kremi olarak Mustela önerebilirim.Çok az kullanıyorsunuz ve işe yarıyor.Bebeğim hiç pişik olmadı diyebilirim.
Bebeğimiz doğduktan sonra evde uyuturken bir ihtiyaç daha ortaya çıktı.Her ne kadar evimiz çok büyük olmasa da uzun bir koridor vardı ve odanın kapısını uyurken kapalı tutuyorduk.Bu sebeple telsiz almamız gerektiğine karar verdik.Chicco nun telsizinden memnun kaldım ancak daha sonra bununla da yetinmeyip aynı zamanda kızımı ne zaman uyuyup ne kadar uyanık kaldığını da görebilmem için kameralı telsiz aldık.Onu da internetten sipariş verdim.Rose diye bilinmedik bir marka olmasına rağmen hala kullanıyorum ve çok memnunum.Çok işime yaradı diyebilirim.Özellikle de uyku eğitimi vermeye çalıştığım sırada.
Herkese keyifli alışverişler ve sağlıkla mutlulukla kullanmalar diliyorum.Sağlıcakla kalın....Keyfini çıkarın....

Yorum için açıklama