HAMİLELİĞİMİN İKİNCİ YARISI (20 HAFTA NASIL GEÇTİ? NELER OKUDUM?)

2 Yorum
                                                                                                                                     24/07/2013

             Gebeliğimin 19.haftasında karnımın alt bölgesinde ağrı , baskı ve basınç hissetmeye başladım.Doktorum bunların erken doğum belirtileri olabileceğini söyleyip bana doğuma kadar yatak istirahati verdi.Neyse ki bu tamamen yatağa bağımlı bir istirahat değildi.Ama tabii ki minimum hareketle kendimi zorlamadan geçirecektim.İşe iyi yanından bakmaya çalıştım.Madem ki böyle zorunlu bir dinlenmedeyim olayı güzelleştirmeye çalışayım dedim ve kendimi rölanti moduna aldım.Günlerim şöyle geçiyordu:Sabah 10 gibi uyanıyor biraz tv izliyor sonra meditasyon müziklerim ( yoga relax music olarak youtubedan arayabilirsiniz) eşliğinde 2-3 saat kitap okuyordum.Sonra yine biraz tv izliyor ardından tekrar kitaplarıma dönüyordum.TV izlerken bir yandan da internete giriyor ya bir şeyler araştırıyor ya da alışveriş yapıyordum.Okuduğum kitapları da kategorilere ayırmıştım.Hepsi farklı kategoride tarih, genel kültür, roman, kişisel gelişim kitaplarıydı.Kısacası doğumdan sonra okuyacağım kitaplar hep çocuğa yönelik olacağı için hamilelikte başka şeyler okuyayım istedim.Arada bir kaç tane ilk zamanlar için okumam gereken kitaplar oldu tabii.

- Çocuk Psikolojisi ,
  Etkili Anne Baba Eğitimi ( özellikle tavsiye ederim ) ,
  Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler ( hala faydalanmaktayım )
 ve çoğu anne için bir el kitabı olmuş Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler.

Bu kitaplar beni bebeğime hazırlıyordu.Her birini okudukça kendimi geliştirdiğimi görüyor  ,kendime güvenimi sağlıyordu.Mizacım biraz problemli olduğundan buna ihtiyacım vardı.Şöyle ki bir şeyi ıncık cıncık düşünmek olabildiğince detayına inmek ve bolca dert etmek huyum olduğundan böyle büyük ve hayatımı değiştirecek bir mucizeye karşı kendimi hazırlamalıydım.Çünkü şimdiden kızımın büyünce ne gibi sorunları olacağından tutun da nasıl sohbetler yapacağımıza , babasıyla arasının nasıl olacağına kadar her şeyi düşünmeye başlamıştım.
Neyse gelelim kitaplarımıza :

İçlerinden" Etkili Anne Baba Eğitimi "adlı kitabı özellikle tavsiye etme sebebim yalnızca çocuklarımızla olan ilişkilerimizde değil tüm ilişkilerimizde faydalanabileceğimiz bilgilere sahip olması.Hangi durumda nasıl davranmak nasıl sonuçlar veriyor ve özellikle söylenen cümleler, sorulan sorular ne kadar fark yaratıyor anlatamam.Alın , okuyun , düşünün ve uygulayın derim.
Burada kitaptan küçük bir alıntıya yer vermek istiyorum.

Küçük Nate az önce annesinin saç maşasıyla parmağını yaktı.
     Nate:Ah , parmağımı yaktım.Anne parmağım yandı.Çok acıyor.(Ağlamaya başlar ) Çok acıyor ah  .   Anne : Ooo, bu gerçekten çok acıtır.Hem de çok.
    Nate : Evet ne kadar kötü yandı baksana.
    Anne : Evet ciddi bir yanık gibi görünüyor.Bu çok acıtır. 
     Nate: ( Ağlamayı keser): Hemen üzerine bir şey koy.
    Anne: Tamam acısını hafifletmek için buz getireceğim ardından biraz merhem süreriz.

Bu çok yaygın ev kazasına tepki veren anne , "çok da kötü değil", Geçecek" ya da "Çok fazla yanmamış " gibi güven verici cümlelerden kaçındı .Nate'in hislerine saygı duydu.Annenin etkin dinlemesi Nate'e karşı bazı önemli yaklaşımlarını yansıtıyor.

Kendi hayatında acı veren bir an ile karşılaştı.Bu onun problemi ve kendine has tepki verme hakkına sahip.Bu hisler onun için gerçek.Çok acıdığını hissetmesini kabul ediyorum.
Kısacası çocuk için önemli ve en gerekli olan duygularının anlaşılmış olmasıdır.
Kitabın bir çok kısmında yaşanmış deneyimlere ve alınan sonuçlara yer verilmiş.Okudukça bu iletişim tarzının tüm ilişkilerinizde aslında nasıl işe yarayacağını fark ediyorsunuz.Ya da size bu şekilde yaklaşıldığında o an kendinizi nasıl hissettiğinizi düşünüyorsunuz.

Tracy Hogg'un  kitabı( Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler) da çok şey öğretti elbette.Yalnız kitabın tamamını okumak için biraz erkenmiş bunu sonra anladım. Çünkü okuduklarınızın benzeri şeyleri yaşarken daha akılda kalıcı oluyor yazanlar. Dolayısıyla kızımı büyütürken kitabı tekrar tekrar okumak durumunda kalmıştım. Kitapta en çok bahsedilen şey düzen. Bebeklerin bir düzene ihtiyacı olduğu ve sizden bu düzeni oluşturmanızı bekledikleri hakkında yapılması gerekenler. Uyku düzeni , günün programlanması , bebeklerin duygu halleri,  neler isteyip bekledikleri gibi...Hala zaman zaman fikir almak için göz atıp bir şeyler öğreniyorum.

"Bebeğinizin ilk Yılında Sizi Neler Bekler " adlı kitabı da aynı şekilde hala zaman zaman okumakta ve bilgi edinmekteyim. Ay ay bebeğinizin gelişimi , neler yapabildiği hakkında da bilgiler veriyor ki bu serinin "Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler"kitabını okurken de çok keyif almıştım.O zaman da karnımdaki bebeğimin neler yapabildiğini , nasıl geliştiğini çok merak ediyordum.

Okumak benim için her zaman keyif veren bir olay olmuştur.Şimdiyse keyifli olmasının yanı sıra gerekli olduğunu da düşünüyorum.Çünkü bebeğimin ihtiyaçlarını karşılayabilmek onu en iyi şekilde yetiştirebilmek ve her şeyden önce onu anlamak için bitmek bilmeyen bir araştırma ve öğrenme isteği duyuyorum.

Bebeğimle ilgili olanların dışında kendime de iyi gelecek bir şeyler okumak istedim.Araştırmalarımı sürekli internetten yapıyordum zaten. Kitapyurdu.com sitesi çok işime yaradı.Oradan hem kitap adları öğreniyor, konularına ve içeriklerine bakabiliyor hem de sipariş veriyordum , geliyordu.

"İyi Hissetmek" adlı bir kitap gördüm. Bir psikiyatr olan David Burns tarafından yazılmış , bilimsel olarak test edilmiş teknikler sunan bir kitaptı."Olumsuz fikirleri kafanızdan atın " diyordu kitap kısaca."İyi hissetmek harika bir duygu. İyi hissetmek kendinize olan borcunuzdur".diye cümleler yer alıyor kitabın başında. Depresyonu ilaçsız yenmenin ipuçlarına yer veriyor Dr.Burns kitabında. Severek okudum ve yararlandım diyebilirim. Hamileliğin - varsa- olumsuz düşüncelerinden ve psikolojisinden kurtulmak için okunabilir.

Bunlardan başka okumak isteyip de okuyamadığım ne varsa vakit buldukça okudum.Hamileliğimin zor ve zaman zaman sıkıntılı bir yanı olduysa da dinlenmek hatta arınmak ve yalnızca bana ait olan bu vakitleri değerlendirmek gibi harika yanları da oldu.

Çok keyifli , rahat ve sorunsuz hamilelikler ve sağlıklı doğumlar diliyorum herkese...2 yorum

Ne samimi bir ifade, ne açık bir dil, ihtiyacı olanlara çok yardımcı olabilecek harika bir blog. Tebrikler ve başarılar.

Çok teşekkür ederim. Ben de bunu çok isterim.

Yorum için açıklama